Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Vintage Tarzda Nasıl Giyinilir?

Vintage Tarzda Nasıl Giyinilir?

“ Vintage stil kombin yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar nelerdir? Vintage kıyafetler nerede satılır? ”

Vintage tazrda giyinmek için öncelikle "vintage giyim" nedir ona göz atalım ( daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz)

Vintage; 1920 ve 1980’lere kadar olan dönem giysi ve aksesuarlarıdır. Yani o dönemlerde üretilmiş ve hatta giyilmiş olan ikinci el ürünler desek daha doğru bir tanım olur sanırım. Retro ise belli bir döneme ait çizgilerden esinlenerek günümüzde üretilen giysi ve aksesuarlardır. Aradaki farkı  anlamak önemli diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim vintage stil nasıl oluşturulur sorusuna...

Önceleri Amerika'da başlayan vintage giyim akımı, sonrasında İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde hızla yayılarak günümüzde hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip olmuştur. Hızla yayılan vintage giyim akımına vintage butikler ve online satış kanalları eklenince, vintage giyim günümüzde benimsenen bir tarz haline gelmiş ve öne çıkmıştır. Bunun bir diğer nedeni ise eski kıyafetlerin bir ruhunun olmasıdır aslında bana kalırsa. Güzel anılar, güzel aşk hisleri ve o dönemlerin filmlerini, aşklarını hissettirmesi de ayrıca önemlidir.

Vintage giyimde dikkate almanız gereken altın kural, günümüz giyim tarzı ile dengeli bir görüntü yakalamaktır. Çok fazla dönemsel parçayı birarada kullanmak eski yıllardan fırlamış gibi bir görüntü yaratır ki bu moda çekimi dışında tercih edilen bir durum değildir.

Vintage tarz oluştururken saç ve makyajınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü oluşturmaya çalıştığınız yılların kıyafetini giyiyorsanız bunu yine o dönemin modası olan makyaj ve stilde tamamlamalısınız. Aksi halde dönem karmaşası yaratabilirsiniz.

Her mağazada olmayan Vintage kıyafetleri genellikle İstanbul’da Galata, Taksim ve Karaköy civarında bulunan butikler satmaktadır. Eğer butiklere gitme imkanınız yoksa Instagram üzerinden satış yapan Vintage butiklerinden de sipariş verebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta dönemin özelliklerini iyi bilmelisiniz. Aksi halde retro ürünler almış olursunuz. 

Dönemler hakkında detaylı bilgi için sitemizdeki dönemsel moda yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1910lerde moda

1930larda moda

1940larda moda

1950lerde moda

1960larda moda

1970lerde moda

1980lerde moda

1990larda moda

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın