Ana Sayfa MODA SÖZLÜĞÜ Vintage Modası Nedir?
Vintage Modası Nedir?

Vintage Modası Nedir?

Bayan giyim terimleri, eski moda elbiseler, vintage giyim nedir, vintage giyim tarzı nasıldır, vintage stili nedir ve vintage tarz kıyafetler hakkında detaylı bilgi ve örnekler...

Vintage modası; belli bir döneme ve belli bir tasarımcıya ait olan, üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıyan, ikonlaşmış kıyafet ve tasarımlara denir. Aynı zamanda eski,  seçkin ve değerli tasarımlar için de “vintage” terimi kullanılır.  Ancak belirtmekte yarar var ki her ikinci el kıyafet vintage değildir.  Bir tasarımın vintage olabilmesi için belli bir dönemde üretilmesi ve üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıması gerekiyor.

Daha önceleri şaraplar için kullanılan ve “bağ bozumu” anlamına gelen “vintage” terimi zaman içinde eşyalarda kullanıldığı gibi otomobil ve moda gibi farklı sektörlerde de kullanılmaya başladı.

“Antika”, “Retro” ve “Vintage” terimleri arasında benzerlik var gibi görünse de aslında hepsi farklı anlamlar taşımaktadır. Bu üç terimi net şekilde ayırabilecek özellikleri şöyle sıralayabiliriz.

Antika; 100 senelik ve 100 yıldan fazla geçmişi olan ürünlerdir. 1920’ler öncesinden kalan giysi ve aksesuarlar için kullanılır.

Vintage; 1920 ve 1980’lere kadar olan dönem giysi ve aksesuarlarıdır.

Retro; belli bir döneme ait çizgilerden esinlenerek günümüzde üretilen giysi ve aksesuarlarıdır.

 

Bumerang - Yazarkafe