Ana Sayfa MODA DÜNYASI 1910'lerde Moda

1910'lerde Moda

20. yüzyılın başlarında 1900'lerde moda dünyası nasıldı, kadınlar nasıl giyiniyorlardı ve ne tür aksesuarlar kullanıyorlardı?

1910'ların modası hafif, yumuşak siluetler, büyük şapkalar ve kısa saçlarla karakterize edilmektedir. Elbise uzunluğu ayak bileğinden yukarıya doğru kısalmaya başladı ve çoğu kez, kadınlar uzun etek üzerinde bir tunik giyerlerdi. Etekler kalçalarda genişti ve ayak bileğine doğru daraldı. Ayakkabıların yüksek, kavisli topukları vardı. Kadınlar genellikle gün boyunca bot ve akşamları ayakkabı giyerlerdi. İlk spor ayakkabıları 1917'de Keds tarafından tasarlandı.

Bu dönemde geniş kenarlı büyük şapkalar yaygınlaştı. Kadın mayoları çok muhafazakar olup orta uyluğa kadar uzanıyordu. Bazen daha muhafazakar kadınlar bu mütevazı mayolarla beraber tozlukta giyerlerdi.

Erkek pantolonlarının bacağı 60 santimetreye kadar genişledi ve ortaya çıkan görüntü şık, bir baston ile tamamlanan, sert yakalı, papyonlu ve melon ya da hasır şapkalı bir erkek imajı oldu.

1910-1919 yılları arası yaşanan döneme damgasını vuran Paul Poiret isimli bir modacı olmuş ve dar eteği icat ederek, sınırlamaları bir alandan başka bir alanataşımıştır. Daha sonraları, 1931 yılında My First Fifty Years adlı biyografisinde şöyle demiştir: “Bütün büyük devrimler gibi, bu da özgürlük adına yapılmıştı.Amaç karnı rahatlatmaktı. Aynı zamanda, korsenin düşüşü ve sutyenin benimsenmesinisağlayacak bir özgürlük ilan etmiştim; ki sutyen tartışılmaz bir şekilde zafer kazandı. Böylecegöğüsleri özgürleştirdim, ama bu sefer bacakları prangaya vurmuş oldum. Çünkü artık herkesdar etek giyiyordu.” Poiret, oryantalizmin en zengin ürünlerini giyilebilir sanat eserlerine dönüştürme yeteneğiyleinsanları adeta hipnoz edip, moda dünyasına yeni standartlar getirmeye devam etti.

1912’de Le Minaret isimli bale için kürk süslemeli abajur tunikler tasarlamış, bir sonraki yıl bu tiyatral buluşu koleksiyonuna dahil etmiştir.