Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Jean Paul Gaultier Moda Tasarımcısı

Jean Paul Gaultier

“ Ünlü Fransız Tasarımcı Jean Paul Gaultier'ın hayatı ve moda dünyasına kattıkları ”

1952 yılında Fransa da doğan Jean Paul Gaultier moda dünyasının “yaramaz ve çılgınçocuğu” olarak ünlenmiştir. Tasarımcı güncel ve toplumsal olayları şakacı üslubuyla tasarımlarına yansıtıyor ve sıra dışı tasarımlarla biliniyor.

18 yaşındayken yani 1970 yılında  Pierre Cardin onun yeteneğinden etkilendi ve asistanı olarak işe aldı. Ertesi yıl Jacques Esterel’e geçiş yaptı. 24 Nisan 1971 tarihinde Jean Patou ya katıldı ve 1974 yılında tekrar Pierre Cardin e geri döndü.

1976 yılında ortağı olan Francis Menuge ile ilk elektronik takılar üretti. Ekim 1976 kendi adına ilk koleksiyonunu hazırladı.

1989 yılında Jean Paul Gaultier “How Do That” albümünde Tony Mansfield ile işbirliği yaptı.

Jean Paul Gaultier  ilk koleksiyonlarını popüler kültürden ve sokak giyiminden ve başka couture koleksiyonlarından etkilenerek hazırladı.

1985 yılında “men-skirt” ile tanınmaya başladı ve 90lı yıllarda Madonna ile çalıştı.Ünlü İtalyan iç giyim markası olan  La Perla için yaptığı 23 parçadan oluşan koleksiyonu aslen 1990 yılında Madonna’nın “Blonde Ambition” albümünü dünya turu için tasarlamıştı. İlk defa koni süten icat eden Jean Paul Gaultier bu icadıyla oldukça dikkat çekmişti.

Jean Paul Gaultier  kullandığı sıra dışı modellerle ve ağır dövmelerle dolu gösterileri ile hem eleştirilere maruz kaldı  hem de popülerlik kazandı. Birçok ünlü ile çalıştı ve “beşinci element” gibi bazı filmler için koleksiyonlar hazırladı.

Fransız şarkıcı Mylene Farmer için hazırladığı tasarımlarla büyük ilgi gördü.

2008 yılında Kylie Minoque ile çalıştı ve kostümlerini tasarladı.

2009 yılında New York Sanat Müzesi’nde Braveheart olarak bilinen “men in skirt” sergisiyle de biliniyor.

2012 yılında Cannes Film Festivali’nde bir moda tasarımcısı olarak ilk kez jüri olarak seçildi.

Ayrıca Eurovision Şarkı Yarışması’nda 2012 yılının Fransa adayı olan Anggun ‘un giydiği elbiseyi tasarladı.

Ünlü Fransız tasarımcı Jean Paul Gaultier tasarımlarına farklı bakış açısı ve tarzıyla devam ediyor.