Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Hüseyin Çağlayan Moda Tasarımcısı

Hüseyin Çağlayan

“ Hüseyin Çağlayan kimdir? Hüseyin Çağlayan'ın hayatı, başarıları, defileleri ve aldığı ödüller hakkında detaylı bilgi... ”

 “Hussein Chalayan” Bilinen Türk Tasarımcı Hüseyin Çağlayan!

HÜSEYİN ÇAĞLAYAN

HÜSEYİN ÇAĞLAYAN

Yurtdışında ismi Hussein Chalayan olarak geçmektedir.
12 Ağustos 1970 yılında Kıbrıs, Lefkoşe’de doğmuştur. 12 sene sonra ise ailesi ile birlikte Londra’ya taşınmıştır. Henüz küçük yaşlardayken ‘‘ Ben modacı olacağım’’ diyen Çağlayan böylece moda üzerine ilk kararını vermiştir.
1993’te Londra’da bulunan ‘‘Central St. Martins College of Art and Design’’a gitmiştir. Hüseyin Çağlayan’ın gitmiş olduğu bu okul birçok ünlüyü mezun etmiştir. Örneğin; oyunculuk alanında Colin Firth (Bridget Jones’ Diary) ve Pierce Brosnan (James Bond), moda alanında John Galliano, Alexander McQueen, Stella McCartney ve Rıfat Özbek gibi başarılı isimler.
Çalışma hayatına ilk olarak Soho’da küçük dükkânlarda tasarımlarını satarak başlamıştır. Fakat daha sonra Londra, Bronx’da tasarımlarını sunma sansını bulmuştur ve bu sunumda birkaç tasarımı satılmıştır.

1995 yılında Londra’da düzenlenen bir moda yarışmasında büyük ödülün sahibi olmuştur. Bu ödül, moda dünyasında Hüseyin Çağlayan’ı bir adım daha ilerletmiş ve kreasyonlarını geliştirme şansını vermiştir. Böylece henüz 25 yaşındayken ismini duyurmayı başarmıştır.
Hüseyin Çağlayan’ın ilk çalıştığı moda tasarımcısı Björk olmuştur. Aldığı eğitimin hakkını her zaman dolu dolu vermeyi başarmış ve 1999 ve 2000 yılında “Yılın İngiliz Tasarımcısı” ödülünü iki kez peş peşe almıştır.
Tasarımlarında genetik, teknoloji, yer değiştirme, göçmenlik ve kültürel kimlik gibi çeşitli düşünceleri işleyen Hüseyin Çağlayan, moda eleştirmenleri tarafından tasarımları tutarlı ama kareografisi ile her zaman olay olmuştur. Bu tarzı ile de oldukça ilgi toplayan Hüseyin Çağlayan, mütevazı tavrıyla basın tarafından da çok sevilip sayılmıştır.
Galliano, Alexander Mc Queen gibi ‘‘uçar kaçar’’ kabul edilen, dolaysıyla moda eleştirmenleri tarafından neredeyse yüce görülen bir kişi haline gelmiştir. Modada bu denli ilerleyen Hüseyin Çağlayan’ın tasarımları minimum 10 bin pounddan satılmaya yüz tutmuştur.


Son defilesinde tüm dünya basının dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Londra Moda Haftası’nda İTKİB’in ‘‘Red Line’’ Projesi Çerçevesinde gerçekleştirdiği ‘‘Göç’’ konulu bu defilesi ile başarmış olduğu gururu şu cümleler ile dile getirdi. ‘‘İTKİB’in projesinde yer almak benim için muhteşem. Dice Kayek ve Atıl Kutoğlu’nun yanı sıra benimde adımın burada yer almasından gururluyum.’’
Hüseyin Çağlayan sadece moda tasarımında kendisini geliştirmekte yetinmemiş yönetmenlik, entalasyon sanatçısı olarak da kendisini geliştirmiştir. Bu yönde çekmiş olduğu kısa filmlerde oldukça ses getirmiştir. Ayrıca 2005’te yönetmenliğini yaptığı ve başrolünde Tilda Swinton’ın oynadığı ‘‘Absent Presence – Olmayan Varolma’’ adlı filmi bulunmaktadır.
Hüseyin Çağlayan artık ülkemizde Rıfat Özbek olarak görülmektedir. Türkiye’de atölye kurmayı düşünen genç Türk tasarımcılarıyla çalışma planları yapan Hüseyin Çağlayan, bu proje ile birlikte Türkiye ile yeniden bağ kurmaktan oldukça memnun olduğunu dile getirmiştir.
Şimdilerde ise New York ile Londra arasında sürekli mekik dokuyan, İngilizler başta olmak üzere Fransızlarında tercih listesinde adı geçen ‘‘Yaratıcı Modacılar’’ arasında yer alıyor. Ayrıca Lady Gaga ve Barak Obama’nın Eşi olan Michelle Obama’nın kıyafetlerini tasarlamaktadır.
             

              Başarıları;

  • New York’ta düzenlenen “The Fashion Group International” tarafından ‘Tasarımın Yıldızı Ödülü’nü kazanmıştır.
  • 17 Haziran 2006’da Britanya İmparatorluğu tarafından İngiliz Şövalyelik Nişanı ile ödüllendirilmiştir.
  • 2008’de Tokyo’da Swarovski için tasarladığı Led ışıklı kıyafetleri ile tüm dünyaya sesini duyuran Hüseyin Çağlayan böylece adını moda tarihine altın harflerle yazdırmıştır.
  • Singapur’da düzenlenen Audi Moda Festivali’nde defilesini sergileyen Hüseyin Çağlayan, moda vizyoneri ödülüyle onurlandırıldı.
  • Türk moda tasarımcımız Hüseyin Çağlayan Puma markası için koleksiyon hazırlamıştır.