Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Alexander McQueen Moda Tasarımcısı

Alexander McQueen

“ Alexander McQueen kimdir? Alexander McQueen hayatı, defileleri ve ödülleri hakkında detaylı bilgi.. ”

Sıra Dışı Tasarımcılardan Birisi… Alexander McQueen

İngiliz moda tasarımcısı Lee Alexander McQueen 17 Mart 1969 yılında Londra’da doğmuştur. Taksi sürücülüğü yapan İskoç bir baba ve sosyal bilimler öğretmeni bir annenin elinde büyüyen Alexander kendinden büyük altı kardeşe sahiptir. Genç yaşta üç ablasına kıyafetler yapmaya başlayan başarılı tasarımcı erken yaşlarında moda tasarımcısı olmak istediğine karar vermiştir.

1984 yılında 16 yaşındayken gittiği Rokeby Okulu’ndan ayrıldı ve Savile Row’un yanında terziliğe başladı. 20 yaşından sonra İtalya, Milano’ya gitti ve Romeo Gigli için çalışmaya başladı.

1994 yılında Londra’ya döndü ve Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’ne başvurdu. Moda tasarımında yüksek lisansını da yapan Alexander McQueen yeni tasarımcılara ev sahipliği yapan Hoxton’a taşındı.

Alexander McQueen ‘in 1992 yılında gerçekleştirdiği ilk moda şovunda Isabella Blow koleksiyon karşısında büyük heyecan yaşamıştır.  Bir moda ikonu ve moda editörü olan Isabella Blow tasarımcıya ulaşarak koleksiyonu satın alıyor ve böylece Alexander McQueen’in moda sektöründe yükselişi başlıyor.

Isabella’nın Alexander’ı keşfinden sonra başarılı tasarımcı Alexander McQueen kısa bir süre (1996-2000) Givenchy’de ve sonrasında çok para kazandığı Gucci’de çalıştı. Çok hızlı bir hayatı olan Alexander McQueen gece deliler gibi eğlenip partilerde boy gösterirken aynı zamanda günlerce çalışıp koleksiyon üreten bir kişiydi. Ona modanın asi ve yaramaz çocuğu da deniliyordu.

Alexander McQueen birçok ünlüyü kırmızı halı için hazırladı. Bu ünlülerden bazıları  Nichole Kidman, Rihanna, Kate Moss, Lady Gaga, Penelope Cruz, Sarah Jessica Parker.

1997 yılında İzlandalı şarkıcı Björk’ün albümünün kapağını tasarladı.

2005 yılında spor markalardan PUMA için  tasarımlar yapmıştır.

2007 yılında MAC kozmetik firmasıyla çalışan ilk tasarımcı olmuştur.

Alexander McQueen moda dünyasında asi tavrı, cüretkar tavırlarıyla biliniyor.

Alexander McQueen ve hayatıyla ilgili detaylar

Çok küçük yaşlarda cinsel eğilimini fark eden Alexander McQueen 18 yaşına geldiğinde eşcinsel olduğunu ilk annesiyle paylaşmıştı. İlk önce sarsıcı bir dönem yaşamasına rağmen ailesi de durumu zamanla kabul etti.

Alexander McQueen’in hayatındaki en önemli olaylardan birisi 2000 yılında Londra’da bir barda tanıştığı George Forsyth idi ve İbiza’da bir yatta sembolik olarak evlenen ikilinin ilişkisi bir sene sonra bitti. Ancak arkadaş olarak ilişkileri devam etti.

Koleksiyonlarında doğanın tüm güzelliklerini canlı ve gerçekçi bir şekilde tasarımlarına yansıtan tasarımcı iç dünyasında da hassas ve melankolik bir yapıya sahipti. Son koleksiyonu 2010 yaz koleksiyonu olmuştur.

2 Şubat 2010 günü annesini kaybeden Alexander 9 gün sonra intihar ederek yaşama veda etmiştir.

Alexander McQueen  ve Ödülleri:

1996 – Yılın İngiliz tasarımcısı

1997- Yılın İngiliz tasarımcısı

2001- Yılın İngiliz tasarımcısı

2003 – Yılın Uluslararası tasarımcısı ( Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi)

Şimdi de yaratıcı ve cesur tasarımlar ve Alexander Mcqueen Elbiseleri…