Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Hermes Birkin Çantanın Hikayesi

Hermes Birkin Çantanın Hikayesi

“ Jane Birkin’in adını Hermes’in ikonik çanta modeli olan Hermes Birkin e vermesinin ardından çanta bir çantanın ötesinde, statü sembolü olmuştu. ”

1970li yılların en ünlü moda ikonlarından birisi olan Jane Birkin 1946 Londra doğumlu İngiliz şarkıcı, oyuncu ve yönetmendir. Bohem ve rahat stiliyle birçok kişiye ilham olmuş özel isimlerden birisi. 

 

Gelelin Hermes Birkin çantasının hikayesine. Her şey 1981 yılında, Paris’ten Londra’ya uçan Jane Birkin’in çantasındakileri yanlışlıkla yere dökmesiyle başlar.  O sırada yanında oturan kişi, Hermes’in CEO’su Jean-Louis Dumas. Fransız modaevinin CEO’su, Jane Birkin’e “cepleri olan bir çanta almalısınız” dediğinde, Birkin’in cevabı “Neden Hermes Kelly’den daha büyük fakat Serge’nin (Gainsbourg) bavulundan daha küçük bir çanta yapmıyorsunuz?” diyor ve böylece efsane çantanın ilk çizimleri o yolculukta ortaya çıkıyor. 

1984 yılında üretilen ilk siyah deri Birkin çanta, ilk bakışta fark edilen kaliteli işçiliğiyle, modern kadının yaşam tarzının bir parçası olmayı başarmıştır. Üstelik Birkin, Prenses Grace Kelly’nin hamileliğini gizlemek için kullanmasından sonra Hermès Kelly adını alan diğer ikonik çanta modelinden bir hayli farklıdır. Birkin çantası çılgın, özgür ruhlu, çok daha genç ve eğlenceli bir tarza sahiptir. Aynı adını aldığı Jane Birkin gibi.

Fiyat aralığı 8-150 bin dolar arasında değişen Birkin çantalara ödenecek paralarda önemli etken ise kullanılan malzeme. Dana, devekuşu, keçi, kertenkele ve timsah derisi kullanılarak yapılan Birkinler aynı zamanda kişiye özel olarak da tasarlanabiliyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın