Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

80'ler Giyim Tarzı

80'ler Giyim Tarzı

“ 1980'li yıllar bayan giyim modası nasıldı? Aksesuarlar ve trendlerin genel çizgileri nelerdi? ”

80'li yılların kadın modası aşırılıklarıyla hatırlanır. Pullar, payetler, pırıltılar, alıcı renklerin cümbüşü o yılların olmazsa olmazı gibidir. Dönemin modası incelendiğinde sadelikten çok uzak kıyafetlerin denge aranmayacak şekilde kombinlendiği de görülüyor.

Bugünün bakış açısıyla çok rüküş görünen 80'lı yılların kadın modasının özelliklerinden bazılarını hatırlayalım.

1-Rengarenk Kıyafetler

80'li yıllardaki kadın modasında canlı renkler sıklıkla kullanılmıştır. Belirli bir uyum aranmaksızın aynı kombin içinde birçok renk kullanmaktan da kaçınılmamıştır.

Punk modası da bu döneme denk gelir. Pembe, kırmız, yeşil gibi renklerin saçlarda kullanılması da dönemin giyim modasına uygun olmuştur.

2- Pullu, Payetli Bol Pırıltılı Kıyafetler

Özel günlerde giyilen kadın kıyafetlerinin neredeyse hepsi bol bol pırıltıya sahiptir. Gold ve lame renkler çok sık kullanılmıştır. Pul, payet ve benzeri uygulamalarla ışıl ışıl bir tarz yakalanmıştır.

3- Vatkanın Altın Yılları

80'li yıllardan kalan resimler ve filmler incelendiğinde kadınların kocaman vatkalı kıyafetler giydiği görülür. Elbiselerde, gömleklerde ve bluzlarda kullanılan vatkalar 90'lı yıllarda küçülmüş ve zamanla yok olmuştur.

4- Spor Kıyafetlerin Önemli Parçası Taytlar

Aerobik yapmanın da moda olduğu bu dönemde renkli taytlar çok tercih edilmiştir. Canlı renklerde tişörtler, dikkat çekici aksesuarlar taytların tamamlayıcısı olmuştur. Maksimal boyutlardaki renkli küpeler de dönemin alamet-i farikalarındandır.

5- Bol Kıyafetler

80'lerde giyilen ceket, mont, kazak, hırka ve benzeri kıyafetler oldukça bol kesimlidir. Özellikle jean ceketlerde bu tarz net şekilde görülür.

Bol kazakların yüksek belli pantolonların içine sokulması bugün pek anlaşılabilir bir tarz olmasa da yaşanmıştır.

6- Saç Bantları

80'li yıllarda renkli saç bantları permalı ve kabarık saçlarla bol bol kullanılmıştır. Spor kıyafetlerle de klasik tarz kıyafetlerle de bu bantlar uyumlu kabul edilmiştir.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın