Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Ümit Ünal Moda Tasarımcısı

Ümit Ünal

“ Ümit Ünal kimdir? Ümit Ünal hayatı hakkında bilgi, Ümit Ünal moda dünyasındaki defileleri ve başarıları hakkında detaylı bilgi... ”

Moda Tasarımcı Ümit Ünal

1969 doğumlu olan Ümit Ünal uzun süre İstanbul’da ikamet etmiştir. Terzi dolu bir ailede büyümüş olması Ümit Bey’in kaderini belirlemede büyük rol oynamıştır. 8 yaşındayken babasının kullanmadığı, kenara ayırdığı kumaşlardan bir çanta yapmıştır ve böylece içindeki isteğin artığını fark eden Ümit Ünal, moda tasarımı üzerine devam etmeye karar verip bu günlere gelmiştir. Moda hayatında en büyük destekçisi annesi olduğunun hep üstünde durmuştur.

Moda tasarımı eğitimine Marmara Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesinde okuyarak başlamıştır. Daha sonra arkeolojiye duyduğu ilginin önüne geçemeyip İstanbul Üniversitesi’nde Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi eğitimini almıştır. Ümit Bey birçok özel ders alarak (Psikanaliz, Postmodernizm, Tiyatro atölyesi ve Felsefe gibi) hayatının önemli denebilecek kısmını eğitimine ayırmıştır.

Arkeoloji okuyan Ümit Bey, Yöntem bilim adında aldığı dersi moda hayatına uyarlamaya başarmıştır. Ümit Ünal bu uyarlamayı ‘‘farklı ve dürüst bir şeyler ortaya çıkardığında eninde sonunda anlaşılıyorsunuz ve bu sizi vazgeçilmez kılıyor’’ sözleri ile açıklamıştır. Aldığı arkeoloji eğitimi, sanat tarihi ve moda tasarım çalışmalarından sonra, kendi markası üzerinde odaklanmaya karar veren Ümit Ünal benzersiz bir kişiliğe sahiptir. Bu yönü ile kırsal ve kentsel insanlar için unisex moda oluşturmaya çalışan uluslararası bir tasarımcı olmayı başarmıştır.

1993 yılında BEYMEN Academia Genç Stilistler Yarışması’nda S. S. Venüs temasıyla birincilik ödülüne layık görüldü ve dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Ümit Ünal

Ümit Ünal

Ümit Ünal’ın ilham aldığı kaynaklar ise; annesinden öğrendikleri, arkeolojiden öğrendikleri, sokaktan öğrendikleri ve de etrafında olup biten olaylardır. Ayrıca Karl Valentin’e, Amişlere ya da Argo gemisinde Altın Post’u aramaya giden 55 yolcunun hikâyesi Ümit Bey’in vazgeçemediği ilham kaynaklarından olmuştur.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen CPD Moda Fuarı, dünyanın en geniş katılımlı hazır giyim fuarında yer alan Ümit Ünal her gün bir defile ile sahnelere çıkıp Rus İmparatorluğu’ndan esinlenerek yarattığı koleksiyonu ‘La Russia’dan örnekler sergileme fırsatı yakalamıştır.

Ümit Ünal sanat ve moda odaklı uluslararası projelere imza atmıştır. Bu yönde dünya çapında ün kazanmıştır ve eserleri çeşitli ülkelerin seçilmiş mağazalarında yerlerini almıştır. Ümit Ünal’ın tasarımları Umitunal, UmitunalMAN, UmitunalGRi moda tasarım markaları adı altında bilinmektedir.

Ümit Ünal, 14 yıldır Özlem Süer ile birlikte ICC (international colour comission; 1963 yılında Paris’te kurulan bir kurum olup renkler konusunda uluslararası çapta bir tartışma ortamı yaratılması ve fikir birliğinin sağlanmasını konu alır.), dünya renk birliği Türkiye delegesi toplantılarında Türkiye’yi temsil etmektedir. Ayrıca Ümit Bey, Özlem Süer ile birlikte Türkiye’de de 34color.ist İstanbul, trend-renk danışmanlık  birliği kuruculuğunu üstlenmiştir. Çalışmaları  Paris; Tranoi, Dusseldorf; The Gallery, Berlin ve birçok  platformda 1+1 İstanbul performanslarıyla  sergilenmektedir.

Yudum Zeytinyağı, Ümit Ünal tasarımı ile yeni şişesinde estetik kazanmıştır.

Yurt dışı ve tabi yurt içinde düzenli olarak defilelerini ekspozisyon ve enstalasyonlarla insanlara sunmaktadır. Fashion Week ve özel sunumlarla koleksiyonlarını ifade etmeye devam etmektedir.

Ümit Ünal şu anda İstanbul’da sanatçı, esnaf ve aile üyelerinin oluşturduğu küçük bir ekip ile hazırladığı koleksiyonları, tasarladığı kendi özel atölyesinde çalışmaktadır. Ayrıca CLiMBER  B.C, ÇALIK DENİM, casa Dora-KÜÇÜKER, PULCRA KİMYA firmalarında moda kreatif danışmanlık hizmetleri ve tasarım işbirliğine devam etmektedir.

Ümit Ünal, modanın hayatındaki yerini şu cümle ile dile getirmiştir; ‘‘Moda benim yolum, hayatla başa çıkabilme adına sahip olduğum kocaman gücüm.’’