Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Çanta Çeşitleri, İsimleri Neler?

Çanta Çeşitleri, İsimleri Neler?

“ Bayan çanta çeşitleri ve çanta isimleri neler, çanta modelleri nelerdir, çanta tipleri ve model isimleri hakkında detaylı bilgi ve görseller... ”

Bayan çantalarında birçok farklı çeşit bulunmakta ve bu farklı modeller de el çantaları, omuz çantaları ve spor çantalar olarak üçe ayrılmaktadır. Dünyanın en iyi çantaları hakkında bilgi almak için => tıklayın

İşte bayan çanta türleri ve isimleri...

1- El Çantaları

Clutch çanta (clutch bag): Askısız ve kulpsuz küçük çanta türüdür. Genellikle gece kıyafetleriyle kullanılan cüzdana benzeyen çantalardır. Zarf şeklinde olanları ya da kilitli şekilde olanları vardır. Pratik ve cüzdandan biraz büyük olmasından dolayı kolay taşınabilir çantalardır.

Bilek çantası (wristlet bag): Bileğin kavrayabileceği uzunlukta askısı ya da kayışı olan küçük çanta türüdür. Pratik ve kolay taşınabilir ürünler için kullanılan çantalardır.

Gelin çantası (wedding bags): Genellikle küçük boyutlarda tasarlanan yumuşak malzemelerden ve farklı kumaşlardan yapılan, güzel süslemeleri olan beyaz, krem gibi renklerde üretilen çanta türüdür.

Makyaj çantası (cosmetic bag): Farklı malzeme ya da modelde üretilen küçük boyutlu ve sadece makyaj malzemelerini bir arada taşımak için tasarlanan küçük çanta türüdür. Genelde günlük kullandığımız çantanın içerisinde taşınır. Amaç makyaj malzemelerinin günlük çantanın içerisine dağılmamasını sağlamaktır.

Cüzdan (purse): Para ve kredi kartı taşımak için kullanılan küçük aksesuarlardır.

Evrak çantası (briefcase): Ofis hayatı olan erkek ya da bayanların kullandığı dikdörtgen şeklindeki çanta türüdür. GGenellikle deriden üretilen ve içerisinde evrakları rahatça taşıyabilme imkanı sunan çantalardır. elde taşınan kulplu ve nadiren omuzda taşıyabileceğiniz askısı da olabilen iş çantasıdır.

Bavul (suitcase): Seyahate giderken kullanılan ve valiz olarakta bilinen büyük çanta diyebileceğimiz türdür. Yumuşak olabildiği gibi sert malzemelerden yapılan korunaklı türleri ve farklı boyutları vardır.

2-  Omuz Çantaları

Hobo Çanta (hobo bag): Genellikle omuzda taşınan ve hilal şeklinde olan büyük çanta türüdür. Çok yönlü, kullanışlı ve popüler çanta türlerinden biridir. Günlük hayatta oldukça kullanışlıdır.

Askılı çanta (satchel bag): Yumuşak maddelerden üretilen ve kayışlı olan askılı çanta türüdür. Genellikle dikdörtgen ya da kare şeklinde görünür. Askısı uzun olduğundan çapraz şekilde de takılabilir. Rahat taşınan ve gündelik hayat için oldukça kullanışlı bir çanta türüdür. eskiden doktorlar tarafından yaygın olarak kullanılırdı.

Omuz çantası (shoulder bag): İki geniş askısı olan farklı boyutlarda ve farklı malzemelerden üretilen ve günlük hayatta çok kullanılan çanta türlerindendir.

Tote çanta (tote bag): Boyut olarak uzun ve geniş ayrıca omuz hizasında taşınabilir şekilde tasarlanan büyük çanta türlerinden biridir. Oldukça geniş olması günlük hayatta kullanım rahatlığı sağlar. Alışveriş çantası olarakta bilinir ve genellikle genç kızlar arasında çok popüler ve yaygın bir çanta türüdür.

Kova Çanta (bucket bag): Kova şeklinde ve geniş askılı, omuzda taşınan çanta türüdür. Geniş olmasından dolayı içine birçok şeyin sığdırılabildiği  büyük çanta türlerindendir.

Silindir çanta (barrel bag): Silindir biçiminde olan ve genellikle uzun kayışlarıyla omuzda taşınan çanta türüdür. farklı boyutları vardır ve kullanımı rahat bir çantadır.

Torba çanta (drawstring bag): Büzülerek iplerle kapatılan ya da torba şeklinde olan çanta türüdür. Genellikle bezden üretilir.

Kürklü çanta (muff bags): Genellikle yün, kürk veya kadife gibi malzemelerden yapılan fermuarlı olabilen  askılı ya da kayışlı çanta türüdür. Kış aylarında içinden bir şey alırken ellerinizi de sıcak tutması yönünden kullanışlı bir çantadır.

İkizkenar çanta (trapezoid bag): Asimetrik şekillerde köşeleri olan ve genelde ikizkenarları olan çanta türüdür.

Kapaklı omuz çantası (flap bag): Üstten kapağı olan ve genelde uzun zincir askıları olan dikdörtgen ya da kare şeklindeki çanta türüdür.

3-  Spor çantalar

Bel çantası (bum bag/funny pack): Genellikle üçgen gibi görünen ve kayışla belde taşınan küçük çanta türüdür. para, telefon, anahtar gibi önemli eşyaların taşınmasında kullanılır. Genelde yaz aylarında ve tatil yerlerinde az eşya ile gezmek istendiğinde tercih edilen çantalardır.

Eyerli çanta (saddle bag) :Eyer kayışı gibi bir kayış üzerinde tasarlanan ve omuzda ya da elde taşınabilen çanta türüdür. Cepleri ve geniş haznesi olan rahat taşınabilen çanta türlerinden birisidir.

Spor çanta (duffel bag): Adını kumaştan torba üretilen bir yer olan Duffel kasabasından almıştır. Seyahat ve spora giderken kullanılan büyük bir bölmesi olan çanta türüdür.

Sırt çantası (backpack): Çift kulplu olan ve genelde okul döneminde kullanılan ve sırtta taşınan çanta türüdür. Günlük hayatta da spor kıyafetlerle rahatça kullanılabilen ve taşıması kolay çanta türüdür.

Plaj çantası (beach bags): Oldukça geniş olan, çok renkli, eğlenceli desenleri olan ve adından anlaşılacağı üzere plajda kullanılan çanta türleridir. Farklı malzemelerden yapılsa da genellikle kanvas kumaşlar kullanılmaktadır. Geniş olmasından dolayı birçok eşyanızı taşıyabilirsiniz.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın