Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Hubert De Givenchy Moda Tasarımcısı

Hubert De Givenchy

“ Fransız Moda Tasarımcısı “Hubert De Givenchy” ”

Ünlü Fransız moda markası Givenchy’nin yaratıcısı Hubert de Givenchy 21 Şubat 1927 tarihinde Fransa’a Beauvais  da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu.

Paris’te Ecole des Beaux Arts okuyan Hubert de Givenchy, 1945 yılında Paris’te Jacques Fath için çalıştı ve Robert Piguet, Lucien Lelong (1946) ve efsanevi İtalyan tasarımcı Elsa Schiaparelli (1947 1951) dan takip eden yıllarda moda sanatını öğrenmeye devam etti. Bir aristokrat olan ünlü moda tasarımcısı 1952 yılında kendi moda evi açtı.

1957 de Hubert de Givenchy ilk parfümünü çıkarttı. Hepburn tarafından tanıtılan parfümle dünya ilk kez parfüm yüzü olarak bir aktris görmüştü.

1973 ilk erkek koleksiyonunu Centilmen Hubert de Givenchy lansmanını sunan Givenchy markasında önemli bir dönüm noktası oldu.

1988 yılında Hubert de Givenchy mali nedenlerle makasını Moet Hennessy Louis Vuitton’a  sattı. 1995 yılında emekli olana kadar markanın baş tasarımcısı olarak çalışmaya devam etti.

Audrey Hepburn ve Jackie Kennedy: İki kadın 50’li ve 60’lı yılların tipik Givenchy tarzını temsil eder.
Hubert de Givenchy tüm kadınlar için tasarladığı “küçük siyah elbise” yi bütün dünyaya tanıttı. Onun tasarımları şık, zarif, sade, rafine bir tarzdır.

Gloria Guinness, Dolores Guinness, Babe Paley, Windsor Düşesi gibi ünlüler ve Mona von Bismarck ve Jacqueline Kennedy gibi ünlü isimler Givenchy‘nin önemli müşterileri arasında yer alıyor. Fakat Audrey Hepburn onun en önemli ilham perisiydi.

Givency markasının Hubert de Givenchy’den sonraki dönemleri:
1962 doğumlu bir İngiliz tasarımcı John Galliano, 1995 sonlarında markanın tasarımcısı oldu. Onun ilhamı çeşitli tarihsel dönemlerden, özellikle 1940’lardan geliyor. Givenchy için tasarladığı ilk koleksiyonunda zarif tasarımları yaptığı abartılı abiyelerle birleştirdi. Aynı zamanda Galliano Fransız haute couture anlayışında yeni bir rekabet ve yaratıcılık yarattı.

Galliano’dan sonra Alexander McQueen, Julien Macdonald ve Riccardo Tisci markanın tasarımcıları olarak Givenchy tarihinde yer almakta.

Givenchy “House Chambre Syndicale de la Haute Couture et du Pret a Porter” üyesidir.

Başlıca Ödülleri:
New York Teknoloji Moda Enstitüsü (1982) 30 yıllık retrospektif sergi
Paris’te Palais Galliera (1992) 40 yıllık retrospektif sergi

Givenchy (Dior gibi) yatırım şirketi Financiere Agache aracılığıyla Bernand Arnault tarafından sahip olunan ve Moet Hennessy Louis Vuitton (LVMH) tarafından işletilen Avrupa’nın “en büyük lüks ürünler üreticisi”nin bir bölümüdür.