Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Erdem Moralıoğlu Moda Tasarımcısı

Erdem Moralıoğlu

“ Erdem Moralıoğlu kimdir? Erdem Moralıoğlu'nun hayatı ve moda alanındaki başarıları, defileleri, aldığı ödüller hakkında detaylı bilgi... ”

Moda Tasarımcılarımızdan Erdem Moralıoğlu

Erdem Moralıoğlu

Erdem Moralıoğlu

Erdem Moralıoğlu 1978 yılında Montreal’de ikiz olarak dünyaya gelmiştir. Annesinin İngiliz olması ve babasının Türk olmasından dolayı Moralıoğlu iki farklı kültürün tarzını özümseyebilmiş ve bu konumunu tasarımlarında hayata geçirebilmiştir. Erdem Moralıoğlu Montreal ve Birmingham’da büyümüştür. Türkiye’ye hiç taşınmamasına rağmen sürekli Antakya ve İstanbul’a gelmeyi ihmal etmemiştir. Kendi kişiliği ile özdeşleştirdiği İstanbul’u şu cümleler ile betimlemiştir; “farklı kültürlerin birleştiği, bu kültürlerinde en iyi yaşatılabildiği dünya şehridir İstanbul”
Yükseköğrenimini Kanada’da Ryerson Üniversitesi’nde moda üzerine yapan Erdem Moralıoğlu, aldığı eğitimden sonra stajyerliğini Vivienne Westwood’da yapmıştır. 22 yaşında Londra’ya taşınarak Royal College of Art’da moda üzerine tekrar bir eğitim almıştır ve Londra’da yaşamak istediğine bu yıllarda karar vermiştir. 3 sene sonra Türkiye’den yüksek lisans diplomasını alan Erdem Moralıoğlu, New York’a taşınmıştır ve bu sırada Diane von Furstenberg ile çalışmaya başlamıştır. Fakat kendi markasının temellerini atmak isteyen tasarımcımız, Londra’da da hayat kurmak istediği için 2005 yılında tekrar Londra’ya taşınarak kendi markasını kurmuştur.
Moda adına attığı bu adımdaki ilk başarısını ve en büyük başarısını ünlü Vogue dergisinin ‘‘British Fashion Fund’’ ödülünü aldığında elde etmiştir. Bu başarı ile Erdem Moralıoğlu aralarında Nicholas Kirkwood, Christopher Kane gibi başarılı isimlerin bulunduğu sekiz adayı geride bırakarak, İngiliz Moda Konseyi ve Vogue tarafından ilk kez verilen moda fonunun sahibi olmuştur. Erdem Bey markasına 200 bin sterlin değerinde bir ödül kazandırmıştır ve böylece moda tasarımı hayatında aldığı bu ciddi destek ile markasını üst aşamaya taşımıştır.
Uluslararası arenada henüz 5 yıldır bulunmasına rağmen hızla yol alarak moda dünyası tarafından benimsenen Erdem Moralıoğlu, tasarımları ile dünya çapında katıldığı moda gösterilerinde kendini ispatlamıştır. Kendi içerisinde elde ettiği bu başarıda dikkatinin dağılmaması için trendlerini takip etmediğini, moda bloglarını okumadığını ve stüdyosunda interneti dahi bulundurmadığını belirtmiştir.
İkiz kız kardeşi Sara ile Doğu Londra’da yaşam sürdüren Erdem Moralıoğlu, kardeşinin kendisi gibi farklı kültürlerle alakalı çalışmalar yaptığını, ayrıca coğrafya-doğal tarihle alakalı hazırladığı birçok belgeselinde, koleksiyon çalışmaları yaparken kendisine ilham verdiğini bilmekteyiz. Pazarlardan, eski fotoğraflardan, Merchant-Ivory filmlerinden, Londra Saat Kulesi’nden ve de Topkapı Sarayı’ndan ilham alan tasarımcımız koleksiyonlarını hazırlarken “kültürleri” ilham kaynağı olarak kullanmayı her zaman tercih etmiştir.

Koleksiyonlarında daha çok romantik tasarımları ele alan Erdem Moralıoğlu’nun zıt kutupları birleştirmesi daha yaratıcı tasarımları ortaya çıkartmıştır. Bakış açısının ve düşünce gücünün sınırları zorlamasını benimsediğimiz Moralıoğlu’nun tasarımlarında çiçekleri ve düz renklerdeki asi tasarımları da izlemek mümkün olmuştur.
Erdem Moralıoğlu “Hayatımdaki kültürel çeşitlilik sayesinde farklı kültürlerin kütlelerine hitap edebilmek, şahsım adına moda dünyasında kalıcı bir iz bırakabilmek açısından önemli bir yeterlilik”, diyerek kültürler arasındaki farklılıkları bu denli güzel şekilde yansıtabilmenin vermiş olduğu gururu belirtmiştir.

Erdem Moralıoğlu

Moda dünyasının “yeni nesil” güçlü tasarımcıları arasında yerini sağlamlaştıran Moralıoğlu daha çok başarılara imza atacak gibi gözüküyor. Şimdilerde Hollywood ünlülerinin takibinde olan Erdem markası, Keira Knightley, Sarah Brown, Ashley Olsen ve Michele Obama gibi ünlülerin de arasında bulunduğu geniş kitlelere hitap etmektedir. Ayrıca kıyafetlerini giyenler arasında Claudia Schiffer, Gordon Brown’un eşi Sarah Brown, David Cameron’un eşi Samantha Cameron’da bulunmaktadır.
Anne Hathaway, Michelle Williams, Jessica Alba gibi ünlülerin ilham aldığı tasarımcı ise yine Erdem Moralıoğlu’dur. Kate Middleton’un büyük bir Erdem Moralıoğlu takipçisi olduğu biliniyor.
Erdem Bey’in koleksiyonları şimdilerde 27 ayrı ülkede satışa sunuluyor ve Türkiye adresi Vakko’dur ve şu anda Barneys New York, Saks Fifth Avenue, Colette, Dover Street Market and Harvey Nichols olmak üzere dünya çapında 90 mağazada bulunmaktadır.

Başarısının meyvesi olan ödülleri;
2005: Fashion Fringe Award
2007: The Swarovski British Fashion Council Fashion Enterprise Award
2008: The BFC’s Fashion Forward Award
2009: Fashion Future Award
2010: BFC/Vogue Designer Fashion Fund

2013:Britanya Moda Konseyi / Vogue Tasarım Derneği ödülünü kazandı