Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Donna Karan Moda Tasarımcısı

Donna Karan

“ Amerikalı Bir Kadın Moda Tasarımcısı Donna Karan ve hayatı ”

2 Ekim 1948 yılında New York’ta dünyaya gelen Amerikalı tasarımcı Donna Karan Long Island’da moda dünyasının kalbinde dünyaya gelmiştir. Babası terzi ve annesi ise showroom modeli ve satış uzmanıdır. 3 yaşında öz babasını kaybeden tasarımcının üvey babası da moda dünyasının içinden birisiydi. Dolayısıyla moda dünyasında olmak onun çevrelen bir kader gibiydi diyebiliriz.

Lise yıllarında ilk koleksiyonunu tasarlayan Donna Karan ilk şovunu genç yaşlarında düzenlemiş ve yerel butiklerde tasarladıklarını satışa başlamıştır.

1968 yılında “Parsons Tasarım Okulu”na kabul edilmiştir ve ikinci sınıftayken Anne Klein ‘ın yanında stajyer olarak işe başlamıştır. Bu adım Donna Karan’ın moda kariyerinin en önemli adımlarından birisidir. 3 sene baş tasarımcılık yapan Donna Karan 1974 yılında Anne Klein’in ölümüyle onun yerini almıştır.

Donna Karan – Gabby Karan

1970li yılların başında Mark Karan ile evlenen tasarımcı 1978 yılında bir kız çocuğu (Gabby Karan) dünyaya getirmiştir. 1983 yılında ise ileride markasının co-CEO’su olan Stephan Weiss ile ikinci bir evlilik yapmıştır. Stephan Weiss 2001 yılında kanser hastalığından ölmüştür.

1984 yılına kadar Anne Klein için sınıf arkadaşı Louis Dell’ollio ile çalışan Donna Karan, bu tarihten sonra ikinci eşi Stephan Weiss ile birlikte kendi markasını yaratmak için çalışmaya başladı.

1985 yılında markasının “seven easy pieces – yedi kolay parça” adındaki ilk koleksiyonuyla büyük beğeni topladı.

Donna Karan ve Ödülleri:

1986 yılında CFDA dan özel ödül almıştır. Kariyeri boyunca birçok başarısı olan ve birçok ödül alan Amerikalı tasarımcı 7 kez CFDA ( Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi) ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca 2004 yılında ömür boyu başarı ödülü nü ve Parsons Tasarım Okulu  tarafından da fahri doktora unvanı almıştır.

DKNY alt markaları:

1989 yılında DKNY markasını kuran tasarımcı sonraları bu markanın alt markaları olan DKNY Jeans, DKNY Active,City  DKNY,  DKNY Underwear, DKNY Jeans Genç ve DKNY Çocuk markalarını kurdu. Bunlara ek olarak ayakkabı ve aksesuar koleksiyonları da hazırladı.

Donna Karan markasının en önemli özelliği tasarımcının ilk defilesinde de anlatmaya çalıştığı anahtar parçaların birbiriyle uyumuydu. Yani her bir parça birbiriyle kolayca kombine edilebiliyor koleksiyonlarında. Çanta, ayakkabı, etek, ceket, elbise… her şey birbiriyle uyum içinde bulunuyor.

Birçok ünlünün tercihi olan marka koyu renklerle kadınların zarif ve şık olmalarını sağlıyor.

Başarılı tasarımcı Donna Karan sosyal yardımlaşmayı da hayatının öncelikleri arasına alan duyarlı bir insan aynı zamanda.  1993 yılında pediatri AIDS Kurumunun kuruluşundan itibaren “Kids for Kids” kampanyasına başkanlık etmektedir. Rahim  kanseri Araştırma Fonu için de yardım kampanyaları düzenlemektedir. Bunun haricinde New York’ta artan yemeklerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı “City Harvest” hareketine de katkıda bulunarak ve böylece 260 bin insanın karnının doymasına vesile olmaktadır.