Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Donatella Versace Moda Tasarımcısı

Donatella Versace

“ İtalyan moda tasarımcısı Donatella Versace abisi Gianni Versace'nin yarattığı VERSACE markasını devraldı ve markayı günümüzdeki noktasına taşıdı. ”

2 Mayıs 1955 yılında İtalya’nın güneyinde Calabria’da dünyaya gelir. 3 çocuklu ailenin tek kız çocuğu olarak yetişir. Abisi Gianni Versace bir dünya markası yaratır ve Donatella Versace de onun peşinden sektöre adım atar.

Gianni için Donatella Versace sadece kız kardeş değil aynı zamanda sırdaşı, arkadaşı ve ilham perisiydi. Donatello gittikçe daha çok modayla ilgilenmeye ve annesiyle butikte zaman harcamaya başladı. Abisi Gianni Versace’nin ardından Floransa’ya giden Donatella Versace önce edebiyat sonra da ekonomi eğitimi alır.

1978 yılında annesinin ölümün ardından Donatella Versace abisi Gianni ile daha yakın olmaya başlar. Böylece daha çok zaman geçirirler. Gianni kız kardeşinin kişisel gelişimini ve tarzını geliştirmesinde büyük bir role sahiptir. Donatella Versace de tarzı, çekici ve sıra dışı kıyafetleriyle abisi için esin kaynağı olmuştur. Aslında markanın halkla ilişkiler bölümünde çalışmak isteyen Donatella Versace abisinin ısrarıyla kendi tasarımlarını yapmaya başlar.

Donatella Versace, Milan, New York, Los Angels gibi şehirlerde düzenlenen partilere katılarak tasarımlarının ve markasının reklamını yapmaya başladı. Donatello, ünlülerle aynı ortamda bulunmanın ve VIP partilerinde bulunmanın markanın gelişimi açısından önemini biliyordu. Donatella Versace başarısını ünlerle kurduğu ilişkilere borçluydu. Tasarımlarını partilerde sunmaya başlayarak yeni bir kültürün doğmasına sebep oldu ama bu sadece başlangıçtı. Bir sonraki hamle ise ünlü modellerle çalışmak oldu ve bu da süper model anlayışının ortaya çıkmasına sebep oldu.

1990’lı yıllarda çocuklar ve gençler için kurulan VERSACE VERSUS markasının sanat yönetmenliğini yapmaya başladı. 1995 yılında “Pret-a-porter” koleksiyonuyla VOGUE tarafından “mükemmelden öte” olarak tanımlandı. Aynı yıl ilk “hautue couture” koleksiyonunu da hazırladı ve başarıları böylece devam etti.

Donatello’nun yaratıcılığı ve fikirleri markanın gelişimi için çok önemliydi. Abisi Gianni’ye ilham veriyor ve sürekli yeni fikirler ortaya çıkarıyordu.

VERSACE markasını yaratan abisi Gianni’nin 1997 yılında ölümünden sonra Donatella Versace baş tasarımcı olarak çalışmaya devam etti. Abisinin çizdiği yoldan devam etti ve başarılarına her sene yenisini ekleyerek abisine yakışır ve onun kendisiyle gurur duyacağı şekilde yoluna devam ediyor.