Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Dice Kayek Moda Tasarımcısı

Dice Kayek

“ Dice Kayek kimdir, Ayşe Ece ve Ece Ege kimdir? Dice Kayek markası hakkında detaylı bilgi... ”

DİCE KAYEK Markası ve Yaratıcıları

Ece Ege ve Ayşe Ege

DİCE KAYEK olarak bilinen markanın başında zannedildiği gibi tek bir şahıs bulunmamaktadır. Markanın iki Türk kurucusu vardır ki bunlar iki kız kardeştirler. Ayşe Ege ve Ece Ege kardeşler Bursa’da doğdular. Annesi ev hanımı babası ise kuyumcu olan kardeşler liseye kadar olan eğitimlerini bulundukları şehirde, beraber geçirdiler. Ayşe Ege, Boğaziçi Üniversitesi’ne gitti ve mezun oldu. Ece Ege ise yüksek öğretim eğitimini Paris’te moda eğitimi alarak gerçekleştirdi ve bundan sonraki adımı ise ‘‘moda müessesi yaratma’’ hayaliydi ve gerçekleştirmek için Paris’te kaldı.

Ayşe Ege ve Ece Ege kardeşler ilk koleksiyonlarını 1992 yılında hazırladılar.

1994’te ise Paris’te kurdukları DİCE KAYEK markası ile tasarım şirketlerini dünya moda edebiyatına sokmayı başardılar. Fakat dünya çapında seslerini duyurmaları için gerekli olan adım Pr Fuarı olmuştur. Gerçekleşen bu fuarda tasarımları ile dünyanın en büyük mağaza zincirlerinin alıcılarının dikkatini çekmeyi başardılar. Böylece defileler başladı ve tasarımları, markaları dünyanın sayılı markaları arasına girebildi. Bu aşamalar sırasında dünyada büyük organizasyonlara imza atmış başarılı bir reklamcı olan Alinur Dedeoğlu’nun da markanın reklamlarını tasarlamada, sunmada rolü büyüktü. DİCE KAYEK‘in Amerika’daki defilelerini ünlü Hollywood yıldızları da izlemeye geliyor.

2003’te Bobigny Tiyatrosu’nda Gertrude Stein’ın bir eserinin kostümlerini yapan DİCE KAYEK, aynı yıl Fransa’da moda alanında “Femme en Or” (Altın Kadın) ödülüne layık görüldü. Türkiye’de, Türk markalarının yurt dışında tanınmasını hedefleyen DTM’nin projesi Turquality programına kabul edildiler.

2004’te Prime filmi için Uma Thurman‘ın kostümlerini hazırladılar. Yine aynı yıl Kinetix için spor ayakkabı serisi tasarladılar. Ayakkabıların sembolü kanat takmış bir yıldız. Yıldız, DİCE KAYEK‘in sembolü. Ege kardeşler kanatlı yıldızla, ‘şansınıza, kendi kanatlarınızla ulaşın” mesajını veriyorlar.

Ayşe Ege - Ece Ege

Ece Ege – Ayşe Ege

Japonya’nın en büyük trading firmalarından biri olan Mitsui and Co ile danışmanlık ve dağıtım anlaşması yaptılar.

2009 yılında, Uludağ İçecek’in “Uludağ Premium” adlı maden suyu için şişe tasarımı yaptılar.

2010 yılında ise “Kontrastlar Şehri İstanbul” adlı koleksiyonu ile İstanbul’u kostümlere yansıttılar. Kültür Başkenti İstanbul’a ithafen hazırlanan kreasyon, İstanbul’un en zengin mirası olan Osmanlı dönemi ve modern İstanbul’un mimarisinden, yasam tarzından alıntılarla oluşuyordu.

İkili Türkiye’de İpekyol’un sahibi ve İTKİB’in yönetim kurulu üyesi olan Yalçın AYAYDIN ile Machka markasını geliştirdi. Markanın ismi için İstanbul’da bir semt adı olan Maçka’dan esinlendiler. Machka markasının kurulum aşamasında ilk fikirler Ayaydın grubundan Yalçın Ayaydın’dan gelmiştir. Yalçın Bey Türkiye’de bir kadın markasının eksikliğinin farkına varmış ve 1 yıl önce Ayşe Ege ve Ece Ege kardeşlerle proje hakkında çalışmalara başlamıştır. Machka Arnavutça’da kedi anlamına gelen bir kelime olunca, logo olarak da kedi şeklini kullanmaları markayı tamamlayan unsur olmuştur.

DİCE KAYEK markası bugün 35 ülkede seçkin butiklerde tüketicilere ulaşıyor. Başarılarını dünyaya duyuran, Aralık 2010’da Fransa meclis binasında düzenlenen törenle, Fransa Avrupa Akdeniz Derneği’nin, ‘En başarılı kadın’ (France Euro Méditerranée) ödülünü alan kardeşlerden Ece, “Şimdi gözlerimi kapattığım zaman ‘güzel şeyler yaptım, yararlı oldum, başkalarına örnek oldum, birilerine bir şeyler öğrettim, o da bunun sayesinde bir şey oldu’ demek çok büyük bir mutluluk ve huzur veriyor insana. Yiyip içip ondan sonra öbür tarafa gitmek için yeryüzünde bulunmuyoruz.” sözleriyle başarılarından duydukları mutluluklarını dile getiriyor.