Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Haute Couture Nedir?

Haute Couture Nedir?

“ Haute couture anlamı, haute couture elbiseler, haute couture giyim, moda terimleri sözlüğü, moda terimleri ve anlamları hakkında detaylı bilgi ve resimli örnekler... ”

Kişiye özel tasarlanan, özel tasarım kıyafetlere “Haute Couture” denir. El dikimi, boncuk işleme, el nakışı gibi özel süslemelerle tamamen özel olarak elde,  kaliteli ve pahalı kumaşlardan hazırlanan özel tasarımlardır. Tam karşılığı ise ”ısmarlama” denilebilir. Gelinlikte “haute couture” e güzel bir örnektir.

“Haute Couture” Fransızca’dan gelen bir kelimedir.  “Haute” yüksek düzey, üst sınıf, modaya uygun, şık gibi anlamlara gelirken “couture” de giysi tasarlama ve yaratma işi, desinatörler tarafından tasarlanmış giysi ve aksesuar demektir. İki kelimeyi birleştirdiğimizde oluşan anlam ise üst sınıf insanların modaya uygun olarak bir tasarımcıya hazırlattığı özel hazırlanan giysilerdir.

Bu akım Fransa da 19. Yy. sonlarında ortaya çıkmıştır. “Haute Couture” atölyesi olabilmek bazı koşulları sağlamakla olunabiliyordu.  Öncelikle Haute Couture Sendikası’na (Chambre Syndicale de la Haute Couture) üye olmak gerekmekteydi. Bu sendikaya üye olabilmekte atölyede çalışacak insan sayısından çalışanların saat ücretine, dekorasyonundan üretim adetlerine kadar her konuda belli kurallar bulunuyordu. Atölyeler her yıl defile başına en az 35-40 parçadan oluşan 2 koleksiyon hazırlamakla yükümlüydüler. Tüm kıyafetler yüzlerce saatlik uğraşlar sonucu yalnızca elle dikiliyordu. Tamamen insan emeğine ve becerisine dayalı bu akım, yalnızca çok özel bir kesime hitap ediyordu.

“Haute couture” kıyafetlere birkaç ünlü modaevinden örnek yayınlıyoruz şimdi...

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın