Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Diane Von Fürstenberg Moda Tasarımcısı

Diane Von Fürstenberg

“ Moda tarihinde "anvelope/wrap dress" olarak bilinen "dolamalı/kapaklı/anvelop elbise"nin yaratıcısı olan Diane Von Fürstenberg Belçika'lı moda tasarımcısıdır. ”

“Asla böyle bir fenomen olacağını tahmin edemezdim. Doğru zamanda, doğru yerde, daha önce yapılmamış küçük bir elbise yaptım. Onu özel yapan, kadın vücuduna güç ve özgürlük vermesi”                                  - Diane Von Fürstenberg -

Diane von Furstenberg’i bütün dünya yarattığı elbiselerle tanıyor. Aslında olağanüstü bir hayat yaşamış, son derece ilginç bir kadın...

Annesi, Nazi kampından kurtulmuş bir Yahudi olan Lily Nahmias 1944’te Naziler tarafından yakalanıp kampa gönderildiğinde 19 yaşındaymış. Savaşın sonuna kadar birkaç farklı Nazi kampında büyük zulüm görmüş. Hayatta kalmayı başarmış ve bir yıl sonra erkek arkadaşı Leon Halfin ile evlenmiş ve br süre sonra kalmış. Karnındaki kız bebek 31 Aralık 1946’da Brüksel’de dünyaya gelen Diane Halfin... 

"Annem kamplarda kurban olmayı kesinlikle kabullenmedi. Bu nedenle ben bir Holokost (Nazilerin II. Dünya Savaşı’nda Yahudi’lere yaptığı soykırımın adı) kurbanının değil, Holokost kurtulanının kızıyım!" diyor Diane.

Savaş sonrası Belçika’da yaşam çok zorlu ve sıkıcıydı. Üstelik Diane’nın çevresindeki herkes sarışındı. Bir tek bu küçük kız esmer tenli, kıvırcık siyah saçlıydı. Çocuk olmaktan nefret etti. Oralardan kaçmak, uzaklaşmak istiyordu. Bunu daha 13 yaşındayken yaptı da. İngiltere’de aslında yine sıkıcı bir okula gitti ama o yılların daha da sıkıcı olan Belçika’sına bir daha geri dönmedi.

Diane von Furstenberg, okul hayatına Cenevre’de ekonomi eğitimi görerek devam etti. Bu sırada Alman prens Eduard Egon Von Fürstenberg’le tanıştı. Diane hamile kaldığını anladığında prense telgraf çekerek bu hamilelikten kurtulmanın yollarını araştırmasını istedi. Prens ise bu telgrafa yanıt olarak Diane’ya evlenme teklifinde bulundu. Prens Egon Von Fürstenberg’le evliliği ona ‘prenses’ ünvanı kazandırdı. Henüz yeni evliydi. 23 yaşında çizimler yaparak çalışmaya başladı, 25 yaşına geldiğinde bu alanda ün sahibi olmuştu.

Diane Von Furstenberg, Egon’la evlenip New York’a yerleştikten sonra çift, şehrin yıldızı haline geldi. Salvador Dali ve Gala’sıyla birlikte yenen akşam yemekleri, Windsor Dükü ve Düşesi’yle birlikte katılınan davetler, Andy Warhol’la geçirilen saatler... Böylelikle New York jet sosyetesinde kendine önemli bir yer edindi Diane von Furstenberg. 

Diane von Furstenberg ikinci evliliğini Amerikalı Barry Diller ile yaptı. Bu evlilikten peşpeşe iki çocuğu oldu. Anneliği sevdi ama bir süre sonra işine daha sıkı sarıldı. Ve 1976’da ünlü Amerikan dergisi Newsweek’in kapağındaydı. Ancak fazla büyüdüğü için kontrolü kaybetti ve işler kötüye gitti. Diane von Furstenberg uzun bir süre moda işine ara verdi. 

Fürstenberg’in 1972 yılında “Kadın gibi hissedin, elbise giyin,” sloganıyla piyasaya çıkardığı pamuklu jarse elbiseler, bugün modadaki en önemli kadın özgürlük hareketlerinden biri olarak tanımlanıyor.

Ünlü modacı Diane von Furstenberg, kruvaze (ön parçaları birbiri üzerine gelen) elbisenin mucidi olarak da tanınıyor. Kruvaze elbise özellikle çalışan kadınların en sevdiği model olarak moda dünyasında çoktan bir klasik haline geldi.  1973 yılında icat ettiği  'wrap dress'le moda arenasına girer ve üç yıl sonra bu elbiseden, beş milyon adet satar hale gelir. 29 yaşında Newsweek’e kapak olmuştur.

1975’te markasına 40 milyon dolar değer biçiliyordu. 70’lerin en mühim şahsiyetlerinden biriydi. 

Elbiselerini ‘dişi’ olarak tarif eden Diane von Furstenberg’in sıkı takipçileri arasında Uma Thurman, Gwyneth Paltrow, Jennifer Lopez, Sienna Miller, Blake Lively, Beyonce ve Heidi Klum yer alıyor. 

Diane von Furstenberg, modayı ise şöyle tanımlıyor: “Moda her zaman, içinde yaşadığımız zamanın bir yansıması ve toplumun aynası olmuştur. Buna rağmen gizemini koruyan bir şey bence. İçinde bulunduğunuz çağdaş dönemin ve zamanın ruhunun giyiminize yansımasıdır moda; insanların kendilerini karşılarındakilere sunma biçimidir...”