Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Cemil İpekçi Moda Tasarımcısı

Cemil İpekçi

“ Türkiye’nin Öncü Modacılarından Cemil İpekçi ve moda dünyasına kattıkları, başarıları... ”

5 Ağustos 1948 yılında İstanbul’da doğan Cemil İpekçi Türkiye’nin öncü moda tasarımcılarından birisidir. Uzun seneler moda sektöründe yer alan ünlü modacı Osmanlı motifleri, etnik tasarımları ve işlemeleriyle ünlüdür.

İpekçi, “Royal Academy Of Art” Desen bölümünden 1971 yılında mezun olmuş ve 1972-75 yılları arasında hazır giyim üzerine stilist olarak çalışmıştır. Kariyerine hazır giyimle başlayan ünlü modacı 1975 yılından itibaren özgün tasarımlarına “Tzagne” adıyla kurduğu kendi modaevinde devam etmiştir.  1984 yılına kadar hem İstanbul şehrinde hem de Fransa’nın Nice şehrinde 2 atölyede çalışmalarına devam etmiştir.

1984 yılında Türkiye’ye dönen Cemil İpekçi, bu tarihten itibaren günümüze kadar “Haute Couture” tasarımlarına devam etmiş ve tasarımlarına Eski Anadolu Uygarlığı’nın izlerini yansıtmış ve bu tarzıyla tanınmıştır.

Sektörün akla gelen ilk isimlerinden olan Cemil İpekçi “Benim sözcüklerim kumaştır, renktir, çizgidir… Giysilerimle kendimi ifade ediş şeklim, geçmişten günümüze kurmaya çalıştığım gerçek temelli ve zarif bir köprüdür” sözleriyle moda anlayışını ve modaya bakış açısını ifade etmiştir.

Cemil İpekçi, tasarımlarında siyaha çok yer vermektedir. Ayrıca işlemeler, boncuklar, aplikeler, saçaklar ve Türk motiflerini yansıtış biçimi onun en belirgin özelliğidir. Osmanlı çizgilerini en çok hissettiren modacı olarak bilinmekte ve sektörde edindiği ünü fazlasıyla hak etmektedir.

Meslek hayatında birçok başarı kazanan ve koleksiyon hazırlayan ünlü modacı Cemil İpekçi 2002 yılında Dünya Güzellik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden ve 2002 Dünya Güzeli seçilen Azra Akın için hazırladığı “pazen elbise” çok büyük ilgi görmüş ve hazırladığı elbise “En İyi Elbise” ödülünü de alarak hafızalara kazınmıştır.