Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Bahar Korçan Moda Tasarımcısı

Bahar Korçan

“ Başarılı Türk modacılardan Bahar Korçan'ın hayatı ve moda dünyasındaki yeri... ”

Türkiye’de moda dünyasında öne çıkan isimlerinden bir tanesi de Bahar Korçan . Modaya ilgisini ortaokul yıllarında keşfeden Bahar Korçan, lise yıllarında da resim öğretmeninin desteğini gördü. Böylece kendine daha çok güvenerek moda tasarımcısı olmaya karar verdi. Lise sonrasında Paris’te moda eğitimi alacakken iş başvurusu yaptığı Vakko, başvurusunu olumlu değerlendirdi ve Türkiye’ye geri dönerek meslek hayatına 1982 yılında Vakko’da stilist asistanı olarak başladı. Burada 7 yıl çalıştı ve tecrübe kazandı.

Bahar Korçan , 1992 yılında ITKIB in düzenlediği “Stilistler Yarışması”nda “NATUREL” adlı koleksiyonla katıldı ve birinci oldu. Çok beğenilen bu koleksiyon birçok uluslar arası moda basınında yer aldı ve bu yönüyle moda akımının öncüsü olarak görülmeye başladı.

1993 yılında Türkiye’nin ilk stil bürosunu açtı ve birçok firmaya dışarıdan koleksiyonlar hazırladı. Böylelikle “ Bahar Korçan ” adı altında koleksiyonlar satılmaya başladı.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok defilesi olan Bahar Korçan , 1999   Mayıs ayında Türkiye’de ilk kez uygulanan bir sistem olan Atölye-mağaza anlayışı ile 92’den beri çalışmalarını sürdürdüğü ofisini “Bahar Korçan Atölye-Mağaza” haline getirerek sisteme yeni bir mağaza anlayışı getirdi.

2003 Nisan ayında yeni kurulan Moda Tasarımcıları Derneğinin kurucu  başkanlığına seçilmiştir.

 

2004 yılının Nisan  ayında Bahar Korçan – İstanbul mağazası Nişantaşı Abdi İpekçi caddesinde 1992’den beri atölye mağaza olarak hizmet verdiği aynı binanın 2. katında  açıldı.

2004 Ocak ayında TGSD (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği )’nin yönetim kuruluna seçilen ilk moda tasarımcısı Bahar Korçan oldu.

2004 – 2006 – 2008 yıllarında ikinci dönem başkanlığına devam etmektedir. Moda tasarımcıları derneği Türkiye‘ nin konusundaki ilk sivil toplum örgütüdür. Beraberinde mesleki birçok ilki içeren projeler gerçekleştirmiştir.

Tarkan, Meltem Cumbul, Sezen Aksu, Demet Akbağ  ve Yonca Evcimik gibi birçok ünlüyle çalışarak kostüm ve imaj çalışmaları yaptı.

Her sene düzenlediği defileleriyle beğeni toplamaya devam eden tasarımcı çizgisinden, moda anlayışından taviz vermeyerek meslek hayatına devam ediyor.