Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Atıl Kutoğlu Moda Tasarımcısı

Atıl Kutoğlu

“ Türk modacılardan Atıl Kutoğlu kimdir, hayatı ve defileleri hakkında bilgiler ve moda dünyasına kattıkları... ”

Moda Sektörünün Başarılı İsimlerinden Atıl Kutoğlu

Atıl KUTOĞLU

1968 yılında İstanbul’da doğan Atıl Kutoğlu , eğitimini önce İstanbul Alman Lisesi’nde ve daha sonra işletme okumak üzere Viyana’ya giderek tamamladı.  Yeteneğini çok küçük yaşlarda keşfeden ünlü modacı lise yıllarında bile ülkemizin önde gelen tekstil firmaları olan Vakko ve Beymen gibi ünlü firmalarda tasarımlarını icra etmeye başladı.

1991 yılında Avusturya’daki eğitimini tamamlayan Atıl Kutoğlu , Viyana Belediye Başkanı Dr. Helmut Zilk’in desteğiyle ilk defilesini sundu.

1993 yılında Münih Moda Haftası’nda yer alan defilesiyle ilk ödülü olan “en iyi genç tasarımcı ödülü”nü kazandı.

1994 yılında DIVA-Woolmark tarafından verilen “Avusturya’nın en iyi moda tasarımcısı” ödülünü kazandı.

Aldığı ödüllerin motivasyonuyla yoluna hızla devam eden tasarımcı 1995 yılında gerçekleştirdiği defilesiyle Amerikan basının dikkatini çekmeyi başardı.

Atıl Kutoğlu 1999 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun 700. yılı vesilesiyle hazırladığı  “Osmanlı Defilesi”ni sundu.

Tasarımları tüm dünya üzerinde kabul gören ve her yapmış olduğu defilesi yerli ve yabancı basında yer alan Atıl Kutoğlu 2005 yılında yapılan bir ankette de Avusturya’nın ilk 1000 kişi arasında 238. sırada yerini alarak kazandığı başarılara bir yenisini kattı.

Türkiye´nin ilk ve önemli özel müzelerinden olan İstanbul-Emirgan´daki “Sakıp Sabancı Müzesi“ için,  Sabancı ailesi tarafından gelen talep üzerine Sabancı koleksiyonlarından ve Türk sanatından esintiler taşıyan, müzeye özel bir eşarp-fular-kravat ve t-shirt koleksiyonu hazırladı.

2004´te Avusturya Dışişleri Bakanı Dr. Ursula Plassnik´in himayesinde Viyana Hofburg Sarayı´nda büyük bir gala defilesi düzenledi ve bu defile AB görüşmeleri öncesinde Avrupa ve Avusturya´da Türkiye´ye karşı olumlu kamuoyu yarattı.

Ekim 2005´te Washington Smithsonian Müzesi, Atıl Kutoğlu´na dünya modasına katkılarından dolayı bir ödül verdi.

1999-2008 arasında koleksiyonlarını  New York Moda Haftası çerçevesinde düzenlediği defilelerle dünya basını ve modaseverlere sergiledi. Kutoğlu´nun çalışmalarıyla ilgili haberler bugüne kadar Washington Post, Daily, Vogue, Elle, Collezioni, CNN International gibi önemli medya organlarında yer aldı.
2009´da  Türkiye´deki ilk “flagship store” mağazasını Nişantaşı´nda açtı. Kendi imzasını taşıyan deri çanta koleksiyonu ile erkekler için kravat, fular, portföy, cüzdan gibi aksesuar koleksiyonları satışa sunuldu.

4 sezondur New York Moda Haftası’nda yer alan Atıl Kutoğlu artık tüm dünyanın gözlerini çevirdiği defileleriyle modaya yön veren tasarımcılar arasına yer alıyor. Film  ve sanat dünyasından Viktor Lazlo, Jessica Alba, Catherine Zeta-Jones, Anna Paquin, Molly Sims, Sonja Kirchberger, Barbara Wussow gibi isimlerle, Naomi Campbell, Karolina Kurkova, Elizabeth Jagger, Alek Wek gibi top modeller, aristokrasi ve politikadan dünyasından da birçok ünlüyü giydiren ve büyük övgüler alan modacı bu işte ne kadar iddialı olduğunu her yıl bir kez daha kanıtlıyor.

Atıl Kutoğlu koleksiyonları dünyada 11 ülkede satılmaktadır.