Kaz Ayağı Deseni (Piyedepul) Nedir?
MODA SÖZLÜĞÜ

Kaz Ayağı Deseni (Piyedepul) Nedir?

Kumaş desenleri ve desen isimlerinden piyedepul olarakta bilinen kazayağı deseni nasıl bir desendir ve kazayağı deseni nerelerde kullanılır?

İngilizce anlamı "houndstooth" olan kaz ayağı deseninin diğer bir adı da piyedepul olarak bilinir. Sonbahar kış sezonlarının gözde desenlerinden birisi olan kaz ayağı deseninin diğer isimlerinden biri de köpek dişi desenidir.

Kazayağı desenli pantolon, kazayağı desenli elbise modelleri, kazayağı desenli kaban, kazayağı desenli etekler ve kazayağı desenli ayakkabılarla çantalar modada ara dönemlerde popüler olmakta ve üretilmektedir.

Sarı, yeşil, mavi, mor, kırmızı ve daha brçok farklı tonlarda kaz ayağı deseni kumaşlar görebilirsiniz. Ancak bunların çok sınırlı olduğunu belirtmek isterim. En çok siyah beyaz piyedepul desenlerini görmekteyiz.

Genellikle siyah-beyaz desen olarak karşımıza çıksa da renkli kaz ayağı modellerinde kıyafet ve aksesuarlar da görülmektedir.

Piyedepul en çok ‘80’lerde kabanlarda karşımıza çıkan bir desendi. Daha sonra anneanne hırkalarında çok gördük. Triko ürünlerde çok kullanıldı ve sonra ‘80’lara ait her şey gibi piyedepulde rafa kalktı. Özellikle kışlık bir desendirve günümüzde tekrar modernize edilmiş yorumlarla ve farklı stillerdeki kıyafet ve aksesuarlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor. 

Modern çizgilerde siyah beyaz kazayagi desenli kabanlar

Kahverengi kazayağı desenli kabanlar

Şık çizgileriyle siyah beyaz piyedepul desenli elbiseler