Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Volan ve Fırfır Nedir?

Volan ve Fırfır Nedir?

“ Bir tekstil terimi olarak volan ve fırfır ne demek ve volanlı bluz, volanlı elbiseler ve resimli örneklerle fırfır lı elbiseler, fırfırlı etekler hakkında detaylı bilgiler ve resimli örnekler... ”

Volan tekstil terimi olarak kadın giysilerinin etek ucu, kol vb. yerlerine verev kesilmiş kumaştan yapılan süs, garnitür anlamına geliyor. 

Volan bazen fırfır ile karıştırılabilir ama aslında teknik olarak farklı şeylerdir. Şimdi vonan ve fırfır arasındaki fark ne onu inceleyelim.

Fırfır-Farbela; Elbise, bluz, gömlek süslemesinde kullanılan, büzgülü, pilili, düz veya verev kumaş bandına fırfır ya da farbela denir. İstenilen uzunluğu elde etmek için birden fazla farbela parçası birbirine eklenir. Bu parçaların aynı iplik yönünde birbirine eklenmesi, desenliler ve karelilerin aynı deseni izleyecek şekilde kesilmesi gerekir.

Volan; Daire sistemi ile çalışılan büzgülü, büzgüsüz kumaş kıvrımıdır. Volanlar giyim süslemede yaka, kol, etek kenarlarına geçirilerek uygulanır. 

Yani özet olarak şöyle diyebiliriz. Fırfır düz kumaşlardan kesilerek yapılır, volan ise kumaş daire olarak kesilerek yapılır. Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi... 

Şimdi de farklı örneklere bakalım...

Yukarıdaki görselde fırfır detayları görüyorsunuz.

Yukarıdaki görseldesoldaki mor etek volanlı sağdaki kot etek ise fırfırlı bir etektir.

Yineyukarıda solda mavi volanlı bluz ve sağda mavi fırfırlı bluz görüyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın