Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Pilise Nedir?

Pilise Nedir?

“ Plise ne demek, plise kumaş, plise modası, plise etek modelleri, plise elbise, plise pantolon etek modelleri, pile nedir ve pilise ile pile arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi ve resimli örnekler... ”

Son  yıllarda özellikle etek ve elbiselerde gördüğümüz bu zarif detay hakkında bilgi verelim dedik. Pilise nedir  ve pileden farkı nedir bir göz atalım...

Öncelikle pilise nedir ve nasıl bir işlemle kumaşa işlenir bakalım.

Plise işlemi, %100 polyester ve polyester karışımı kumaşlara, deriye ve suni deriye, yüksek ısıdaki silindirler veya kalıplar arasından geçirilerek belli bir desen ve şekil verme, kırma ve katlama işlemidir. Örneğin, hanımların sıkça giydikleri pileli eteklerin pileleri bu yöntemle oluşturulur. Selülozik liflerden üretilmiş kumaşların plise işlemine alınmadan önce reçine ile işlem görmesi sağlanır. Bu işlemde kullanılan reçineler sıcaklık etkisi ile şekil alabilen, soğuduktan sonra verilen şekli koruyabilen özelliktedir. Selüloz gibi zor şekil verilebilen liflere bile uygulandıklarında kalıcı şekil alma süresini artırabilirler. 

Pile nedir? 

Pile kıyafet yapılırken kumaşı katlayarak model verme işlemidir. Piliseden farkı makinede değil elde yapılıyor olmasıdır. Pilise ise makinede kumaşa şekil verme işidir. Aşağıda gördüğünüz ve etrafınızda bolca gördüğünüz okul etekleri pileli eteklere örnektir.

pileli-etek

Şimdi de piliseli eteklere, elbise ve pantolonlara göz atalım....

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın