Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Romantik Giyim Tarzı Nedir?

Romantik Giyim Tarzı Nedir?

“ Romantik Moda Tarzı, romantik moda akımı , moda romantik stil, romantik stil giyim, romantik tarz elbiseler, romantik tarz kıyafetler, romantik elbise modelleri hakkında detaylı bilgi ve görseller... ”

Romantik moda stilini incelemeden önce Romantizmin hangi dönemde ve nasıl ortaya çıktığına göz atalım.

Romantizmin Tarihi

Romantizm dönem (1800-1840); Klasizm edebiyatına ve stiline tepki olarak ortaya çıkmıştır. Edebiyat ve müzikle alakalı olarak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere tüm avrupa ülkelerinde etkili olmuş, öncülüğünü Fransız yazar Victor Hogo yapmıştır. Bu döneme Fransız ihtilali ve sanayi devriminin de etkisi vardır… Kültürlü insanların sayısı gün geçtikçe artmaya, kadınlar kliselerde ve yardım kuruluşlarında gözükmeye başlamıştır…

Romantik Dönemi anlatan giyim tarzı 1815-1840 yılların da İtalyada kendini göstermiştir.

  • Klasizm dönem de göğüs altına kadar çıkan elbiselerin bel çizgisi, olması gereken bel hattına indirildi.
  • Desenli emprime kumaşların üretimi ile el işçiliğinin yerini kumaş işçiliği aldı.
  • Bu dönemi anlatan kıyafetler belden aşağısı pile veya büzgü olarak iner, yaka veya omuzlara da nevrüller veya pilelerle hareket katılırdı.
  • Bel kısımları ya sade bırakılır yada sade bir kemerle tamamlanabilirdi.

--------------------------------------------------------------------------------------

Yeni Romantik ya da yeni romantisizm, 1980'lerde özellikle Birleşik Krallık'ta ortaya çıkan, gençler arasında yaygın bir moda akımıdır.

İlk olarak Britanyalı gece kulüplerinde ortaya çıkmıştır. Yeni romantizm 1980'lerin başlarında punk hareketinin sertliğine karşı olarak Birleşik Krallık müzik sahnesine doğrudan bir tepki şeklinde girmiştir. Punk Britanyalı meclisinin öngördüğü yaşama karşı şekilde ilerlerken, yeni romantikler hayatı cazibeli görüyor ve yerel gece kulüplerinde düzenli olarak partiler veriyorlardı. Makyajları çizgili ve meşhurdu. Garip bir tasarımcı ve kulüp sahibi olan ve coşkun tasarımlarıyla tanınan Leigh Bowery, Boy George gibi sanatçılar için bir peri durumuna geldi ve 1980'ler yer altı kulüp sahnesinde büyük bir mevki edindi.

Romantik görünüşün ilk tasarımcılarından olup Adam & the Ants gibi markalara özel olarak kıyafet tasarlayan Vivienne Westwood, sonradan "Korsan Görünümü"nü geliştirdi. Korsan görünümü tam kollu olup genel olarak pahalı kumaşlardan yapılırdı. Altın örgülü süvari tarzı ceketler gömlek ve dizde gittikçe darlaşan bir pantolonla birlikte giyilirdi. Farklılık yaratan ve ün salmış olarak hatırlanacak bir diğer eleman da, üstten bir veya iki düğmesi iliklenmeden yakaları açık bırakan kısa gömleklerdir. Çok tutucu toplumlar haricinde bu giyim tarzı hem erkekler hem kadınlar arasında standart ve sıradan bir hal almıştır. İş takımları haricinde katlanmış yakalı elbiseler giymek kullanışsız ve boğucu idi. Tozluklar da bu dönemde oldukça ünlüydüler.

Resmi punk modelleri giysileriyle cazibeli ve çekici görünmekteydiler, bu yüzden de gece kulüpleri geceleri bu cazibelerini sergilemeleri için onlara bir fırsat vermişlerdir. Dramatik döpiyesler, Londra'nın Blitz ve St. Moritz gibi seçkin kulüplerinde giyilmekteydi. Bu kulüpler yeni romantik hareketinin ilk olarak başladığı yerler olarak anımsanmaktadırlar.

Yeni romantik görünümünün ilk tasarımcıları: Vivienne Westwood, Colin Swift, Stevie Stewart ve David Holah’dır. 

--------------------------------------------------------------------------------------

Evet... Şimdi de gelelim romantik giyim tarzının öne çıkan özelliklerine. 

Romantizm sanırım elbise ve eteksiz düşünülemez. Özellikle pudra ve pastel tonlardaki elbiseler bu akımı takip edenlerin gardıroplarının başrol oyuncuları diyebiliriz. Bunun yanı sıra çiçek desenli ve dantelli elbiseler olmazsa olmaz parçalardan. Tokalar, eşarplar, zarif akseuarlar, çantalar, topuklu ayakkabılar... 

Romantik moda kişiliği olan birisi, çoğunlukla hanımefendi bir tarzı yansıtab 20s-50s klasik modaya ilgi duyar. Ayrıca bu giyim tarzında kadınsı görünüm asla bilinçli olarak kışkırtıcı değildir, sade ve zariftir.

Romantik giyim stilinde;

* Stil, Viktorya Dönemi'ne benzer. Fırfırlar, danteller, çiçek motifleri, ipekler, şifonlar...

* Romantik giyim tarzı renklerinde beyaz, kırmızı, mavi ve pembeler ve pastel tonlar ağırlıklı olarak tercih edilir.

* Desen olarak çiçekli, çizgili, puantiyeli, pitikareli, kalpli desenler öne çıkar.

* Bu giyim tarzının kumaş özelliklerine bakıldığında ise keten, kadife,pamuklu, dantel, güpür, denim, şifon ve ipek gibi birbirinden narin, yumuaşk, akıcı ve romantik kumaşlar kullanılıyor.

* Romantik aksesuarlar olarak ise altın kemerler, şapkalar, şık güneş gözlükleri, klasik ayakkabılar, stiletto ve sandaletler gibi sofistike aksesuarlar kullanılmaktadır.

* Mücevher olarak ise romantik tarzda antik ya da klasik takılar ya da bir vintage moda duyarlılığını yansıtan takıları görebiliriz.

* Ayakkabı ve çantalar tokalar, desenler, boncuklar, taşlar ve farklı materyallerle süslenmiştir.

* Saç modellerinde ise topuzlar, örgüler doğal dalgalar romantik tarzın en önemli modellerindendir.

* Saç aksesuarlarında da eşarplar, bandanalar, tokalar, kurdeleler kullanılmaktadır.

* Romantik giyimde en iyi markalar: Marc Jacobs, Louis Vuitton ve Betsey Johnson, Calvin Klein, Donna Karan, BCBC Max Azria. Yerli markalardan Herry, Elif Cığızoğlu, Gusto.

* Klasik veya pastel renklerde desenli elbiseler, yüksek bel etekler, zarif bluzler, İspanyol paça pantolonlar, pantolon etekler, dar pantolonlar, çiçek baskılı pantolonlar, bohem tarzda kıyafetler...

* Romantik giyim tarzı kombinleri arasında yırtık beyaz skinny jean modeli, çizgili desenlerle tasarlanan mini etek kloş etekler, kısa dantel üst bluzlar, valon kollarla keten dantel karışımlı tunik ve denim kısa şort modellerini tercih ederek bu trendi yaşayabilirsiniz. Şimdi ayrıntılarla hangi kıyafetlerin romantik çizgileri yansıttığına bakalım.

- Çiçek desenli trençkotlar, nakışlı ve püskül detaylar da öne çıkmaktadır.

- Romantik dantel elbiseler tüm zarafetiyle dikkat çekecek parçalarla karşımıza çıkarken kolsuz, diz üstü modeller, yüksek beller, pilili etekler, askılı çiçek desenli kloş elbiseler, gipür kısa kolsuz üst modelleri öne çıkmaktadır.

- Yumuşacık örgüler, bereler, paltolar...

- Kalın örgü hırkalar, romantizmin önemli figürlerinin başında geliyor. Uzun çiçekli bir elbisenin üstüne giyilen bir hırka romantizmi 'bohem' sınırlarda dolaştırabilir.

-Çiçekli ve kısa bir elbisenin üstüne giyilen küçük bir hırka ise Victorian dönemine götürebilir.

- Çiçek desenli, puantiyeli ve minimalist grafik desenli elbiseler

- Pilili etekler ve A kesim etekler

-Yumuşacık örgü hırkalar ve bereler

- Pastel tonlar

- Fırfırlı, volanlı, çiçekli, kurdeleli, dantelli/güpürlü ve puantiyeli bluzlar ve  degaje yakalı bluzlar

- Boğazlı ince triko kazaklar

- Küçülen çantalar -küçük ve yandan asılan çantalar

- Pastel tonlarda yuvarlak burunlu, alçak topuklu ayakkabılar ya da platform topuklu modellerle Oxford ayakkabılar

- Yarasa kol bluzlar, tunikler

- Şifon karışımlı hırkalar

-  İspanyol paça pantolonlar

- Kemerli sade polo yakalar

    Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

    Paylaş

    Yorum Yazın