Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Mütevazi(Modest) Giyim Tarzı Nedir?

Mütevazi(Modest) Giyim Tarzı Nedir?

“ Modest nedir, mütevazi giyim ne demek, giyim tarzları bayan, giyim tarzları isinleri, bayan giyim tarzları, mütevazi giyim modası, mütevazi moda, moda akımları, giyim stilleri, mütevazi giyim modelleri hakkında detaylı bilgi... ”

Mütevazi giyimi genellersek eğer şunları söyleyebiliriz: rahat, uzun, kapalı ve sade giyimi ifade eden bir giyim stilidir ve bu tarz da daha çok (her zaman olmasa da) İslami kesimlerde tercih edilen bir giyim tarzıdır. Ancak mütevazi giyim modası sadece İslami özellik taşır demekte yanlış olur bence. Çünkü dünyanın her bölgesinde sakin, kapalı ve sade giyimi benimseyen farklı inançlarda insanlar da bulunmaktadır.

Mütevazi giyim terimi (yani İslami moda), modayı İslam ilkelerine göre tanımlar; ancak her ülkenin sosyo-kültürel özelliklerinden etkilendiği için kesin bir yorum yoktur. Çeşitli yorumların ötesinde, herkes mütevazi modanın salaş(rahat) kıyafetler, rahat giyinme ve vücudun İslami ilkelere göre kapanması anlamına geldiği fikrine katılıyor. 

Ülkemizde ise mütevazi giyim tarzı, 2010 yılından itibaren üniversitelerde, resmi dairelerde ve pek çok özel sektör şirketinde başörtüsü yasağının kaldırılmasından sonra popüler hale geldi ve günümüzde muhafazakar giyimi tercih eden 20 milyondan fazla kadın, büyük şehirlerde yaşıyor ve mütevazı giyim pazarının temelini oluşturuyor. 

Tesettür modası olarakta tabir edebileceğimiz modest giyim tarzı sadeliği, rahatlığı ve şıklığı baz almakta ve daha düz çizgilerle ön plana çıkmaktadır. Dünyaca ünlü markalardan bazıları bu tarz tasarımlar da yapmaktadır. Bunların en önemlisi Valentinodiyebiliriz. Lüks İtalyan marka daha sade, kapalı ve uzun elbiseleriyle bilinmekte ve mütevazi tarzda birçok tasarım sunmaktadır.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın