Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Moda İkonu: Twiggy

Moda İkonu: Twiggy

“ Twiggy olarak ünlenen İngiliz model moda dünyasına kalıcı izler bırakmış ikonlardan birisi... Bir jenerasyonu ve sonrasını etkisi altına alan önemli bir stil ikonu. ”

Twiggy Kimdir?

9 Eylül 1949, Londra, İngiltere doğumlu olan Lesley Lawson, Twiggy takma adıyla tanınan bir İngiliz model, aktris ve şarkıcıdır. İngiliz kültürel simgesi ve 60'lı yılların en popüler modeliydi.

Dünyanın önde gelen moda dergilerinin kapaklarında eşzamanlı olarak görünen "Twiggy" ve dünya çapında sadece ilk adıyla tanınan, dünyanın ilk süper modellerinden biriolarak kabul edilmektedir.

Twiggy başlangıçta büyük gözleri, uzun kirpikleri ve kısa tüylerden oluşan androjen görünümüyle biliniyordu.

Twiggy'nin babası bir marangoz ve annesi bir fabrika işçisiydi. Twiggy kız lisesine gitmiş ve 1965'te, 15 yaşındayken, bir Londra kuaför salonunda asistan olarak çalışırken, çok ince olduğu için “Twigs” olarak adlandırılan Nigel Davies (daha sonra Justin de Villeneuve olarak bilinir) kuaförüyle tanışmıştır.

Twiggy’nin ergen vücudu, daha sonra moda olan kısa etekler ve unisex kalıpları için idealdi ve ince görünümü, onu dönemin diğer modellerinden ayırdı.

Fotoğrafını bir salon duvarında gördükten sonra, Daily Express gazetesinin moda gazetecisi onunla röportaj yaptı ve onu “66'nın Yüzü” olarak tanıtan bir makale yayınladı 1966 yılında Daily Express tarafından "1966 Yüzü" seçildi ve Yılın İngiliz Kadını seçildi.

1967 yılına gelindiğinde, Fransa, Japonya ve ABD'de modellenmişti ve Vogue ve Tatler'ın kapaklarına yerleşmişti. Şöhret dünya çapında yayılmıştı.

1967 Nisan ve Temmuz aylarında Vogue dergisinin kapak resimleri

(1967 Nisan ve Temmuz aylarında Vogue dergisinin kapağında yer alması onu en hızlı yükselten adımlardan biridir.)

Modellikten sonra Twiggy, sahne ve televizyon oyuncusu olarak başarılı bir kariyere sahip oldu.

The Boy Friend'deki (1971) rolü iki Altın Küre Ödülü'nü getirdi. Ünlüler ile röportaj yaptığı programa "Twiggy's People" ev sahipliği yaptı.

1998'deki otobiyografisi Twiggy, Black and White'da en çok satanlar listesine girmiştir. 

2005'ten bu yana Marks ve Spencer için modellik yapmıştır. Son zamanlarda Myleene Klass, Erin O'Connor, Lily Cole ve diğerlerinin yanı sıra televizyon reklamlarında ve yazılı basında ortaya çıkan yeni markalaşmalarını teşvik etmek için son zamanlarda bir araya geldi.

2012 yılında Marks & Spencer'ın tasarımcıları ile birlikte M & S Woman serisine özel bir giyim koleksiyonu hazırladı.

Twiggy'nin özel hayatı ve evliliği

Twiggy, 1977'de Amerikalı aktör Michael Witney ile evlendi. Kızları Carly, 1978'de doğdu. 1983'te eşinin ölümüne kadar evli kaldılar.

Twiggy, 1977'de Amerikalı aktör Michael Witney ile evlendi.

Twiggy, 1984'te Leigh Lawson ile tanıştı. 1988'de "Madam Sousatzka" filminde çalıştılar ve o yıl Long Island'daki Sag Harbor'da evlendiler. Leigh Lawson, Twiggy nin kızına soyadını verdi (Carly Lawson). Çift Londra'da,ve Southwold, Suffolk'ta bir ev sahibidir.

Twiggy, 1984'te Leigh Lawson ile tanıştı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın