Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Moda Dünyasının Devrimci Kadınları "Flappers Kadınlar”

Moda Dünyasının Devrimci Kadınları "Flappers Kadınlar”

“ 1920li yıllarda cesur bir şekilde öne çıkan “Flappers Kadınlar” günümüz moda dünyasının yaşanmasında ve kadınların özgürleşmesinde önemli bir rol oynamışlardır. ”

1920’li yıllar 1. Dünya Savaşı'nın bütün dünyadaki karamsar, yıkıcı etkilerinin görüldüğü zor bir dönemdir. Bu dönemin ardından ise yeni bir yapılanma dönemi başlamıştır. Birçok alanda olduğu gibi modada da bir devrimin yaşandığı bu önemli dönemde moda sahnesine özgürlüğüne sahip çıkan öncü ve cesur bir grup çıkmıştır. Flappers Kadınlar olarak adlandırılan bu kişileri benimseyenler rahat giyimin farkına varan ve cesur giyinmeye başlayan, partilere giden, saçlarını kısacık kestiren, toplum önünde sigara içen, flört eden, kısa etekler giyen, makyaj yapan, sigara içen rahat davranan kişilerdi.

Saçlarında nefis aksesuarlar, düşük bel elbiseler, püsküller, pastel renkler, ellerde yelpazeler, upuzun inci kolyeler, incecik kaşlar, kısa kesilmiş düz ve özellikle dalgalı saçlar, masum ama cesur makyajlarıyla hem cesur ve güzel hem de kendinden emin kadınlardı flappers kadınlar. Kısaca kadın şıklaşmaya başlarken rahatlığını da ön plana çıkarıyordu 1920li yıllarda.

Kadınlar devrim niteliğindeki bu akımla birlikte kol düğmeleri takmaya ağızlıklı sigaralar içmeye, erkeksi bir görünüme bürünmeye başladılar. Ancak 1920 yılının sonunda birden bir değişiklik daha oldu. Kadınlar vamplaştı. Daha seksi, daha rahat bir duruma büründüler. Kadınca kadınlığın rahatlığını yaşamaya başladılar.

1923 yılı itibariyle değişikliğe uğramış ve kıvrcık saçlar neredeyse tüm kadınların en az bir kere denediği bir model haline dönüşmüştür.

“Pantolon kadınları özgürleştirir” sözleriyle yeni bir moda akımın öncüsü olan Coco Chanel, kadınları içlerinde zorlandıkları korselerden kurtardı ve giyinmeyi zulümden çıkarıp, zevk ve keyfe dönüştürdü. Bir tarz yeniliği de günümüz modasının en vageçilmezleri arasında yer alan küçük siyah elbiselerdeydi.  

Coco Chanel 1910’larda jarse ve özel olarak dokunmuş bir trikoyu kullanma tarzıyla hayranlık uyandırmıştı,1920’lere gelindiğinde ise hak ettiği yere geldi.Kadınların özgürleşmesine öncü olan önemli bir moda insanı olarakta hala hafızalarımızda yer almakta.

1920’li yıllara Flapper Dönemi de denir. Ünlü flapperlar olarak  Joan Crawford (1905-1977) ve Zelda Fitzgerald (1900-1948) adlarını verebiliriz.

   

Flapperlar, Amerikan Anayasası’nın kadınlara oy hakkı tanıyan 19. maddesinin kabulünün yarattığı zeminde ortaya çıkmıştı.

Flapperların cinselliğe yaklaşımları oldukça liberaldi. Kimi flapperların çok sayıda erkek arkadaşı vardı. Bu, o günün koşullarında skandal sayılan bir davranıştı.

Kısacası bu özgür ama kısa dönem, tüm dünya kadınları için bir devrim niteliğindeydi. Flapper modası varlığını 1930lu yılların sonuna kadar sürdürmüştür, fakat sonradan dünyada artan faşizm dalgası ve ardından İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi sonucunda flapper masalı sona ermiştir; ancak şu an kadınlar toplum hayatında bu kadar serbest ve özgürce davranabiliyorsa, bunu 1920li yıllardaki flapper hareketine borçludur.

* Flapper kelimesi F. Scott Fitzgerald’ın 1920’de kaleme aldığı ” Cennetin Bu Yanı ” adlı romanında ortaya çıktı. Erkek egemen dünyasına bir baş kaldırıştı bu. Flapper kelimesinin manasına baktığımızda anlamının havai ve uçarı, serbest davranışlı genç kadın anlamına geldiğini görüyoruz. Flapper kadınlar da bu anlamın fazlasıyla hakkını veriyordu zaten!

Fapper kadınının olmazsa olmazları:

-Flapper tarzı elbiseler

-Dalgalı bob kesim veya vaklı saçlar

-Şapkalar ve saç aksesuarları (saç bantları, ışıltılı tokalar)

-İnciler, uzun kolyeler

-Dikkat çekici flapper makyajı (açık ten rengi, buğulu koyu göz makyajı)

-Kısa topuklu Mary Jane ayakkabıları

-Kürk etol ve mantolar, otrişler

 

2012 bahar koleksiyonlarında Ralph Lauren,Tory Burch,Gucci  defilelerinde 1920'li yılların etkilerini hem aksesuar hem kıyafetlerde bolca görmüştük. Roberto Cavalli defilesinin de yarısı 1920 li yıllar modasını yansıtıyordu.

Ünlü ve güzel oyunculardan Drew Berrymore ve Charlize Theron’da flapper modasına ayak uyduranlardan. Kırmızı halı’ya uyarladığı flapper tarzıyla oldukça etkileyici gözüken Katy Perry de pek çok özel davet ve konserlerinde de de flapper trendinde görünüyor. da bu tarzı benimseyen ünlülerden birisi.

 

Muhteşem Gatsby, 1925 tarihli F. Scott Fitzgerald romanının sinemaya uyarlanmış olan ve Mayıs 2013'te vizyona giren filmde rol alan Carey Mulligan ın canlandırdığı Daisy rolünde  flappers modasını fazlasıyla görmek mümkün. İşte filmden kareler...

 


 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın