Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Mini Eteği Kim İcat Etti?

Mini Eteği Kim İcat Etti?

“ Mini eteği kim buldu, mini eteğin yaratıcısı, mini etek ne zaman keşfedildi, mini eteğin tarihçesi, Mary Quant kimdir, Mary Quant hayatı... ”

Mini Etek Kim Ne Zaman Tasarladı?

Günümüzde normalleşerek günlük hayatımızın en seksi kıyafetlerinden birisi olan MİNİ ETEK nasıl ortaya çıktı bir göz atalım. 

Mary Quant 1960’lı yıllarda moda ve gençlik hareketlerinin öncülerinden olmuş bir moda tasarımcıdır. Mary Quant’ın moda dünyasına kattığı en önemli iki icadı ise birisi mini etek diğeri ise şort olmuştur.


1962 yılında tarafından tasarlanan ilk mini etek büyük tepki aldı. Londra'da kocası ile birlikte açtıkları butik mağazası iş yapmayınca Mary Quant farklı bir şeylere yönelmek istedi. 1962 yılında terzilik yapan Mary Quant almış olduğu eteğe bir makas darbesi vurduğunda aslında modaya yeni bir çığır açmıştı. Aldığı ucuz kumaşlarla mini etek yapan Mary Quant genç kızların kalbine giden yolu çoktan keşfetmişti.

Mary Quant etek boyunu dizin yaklaşık 10-15 cm üstüne çıkaran böylece 60’lı yıllarda yaşayan gençlerinin ruhunu yansıtan mini etek kavramını moda dünyasına sokmuş oldu. Enerjik, aykırı, cesur ve devrimsel bir hareket olana mini eteğin icadı bundan sonraki dönemleri de fazlasıyla etkilemiştir.

Mini eteğin kabullenilmesinde ve yayılmasında ise dönemin ünlü mankenlerinden olan Lesley Lawson ya da bilinen adı ile Twiggy’in önemli bir etkisi olduğu kesin.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın