Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Keten Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Keten Kumaş Özellikleri Nelerdir?

“ Keteni, gerek giyimde gerekse ev ürünlerinde kullananlar keten kumaş özellikleri nelerdir sorusunu merak ederler. ”

Keteni, gerek giyimde gerekse ev ürünlerinde kullananlar keten kumaş özellikleri nelerdir sorusunu merak ederler. Son derece kullanışlı olan keten taşıdığı özelliklerle yıllardır eskimeyen bir kumaş türüdür.

Keten Kumaş Nedir?

Keten bitkisinden elde edilen bir kumaş türüdür. Keten, yapı itibari ile pamuk lifine benzer. Aynı zamanda alerjik değildir. İnsanlık tarihinde ilk kez imal edilen kumaş türü olarak bilinir.

Keten Kumaşın Özellikleri

Keten kumaşların özellikleri şöyledir;

  • Doğal bir elyaftır.
  • Yüksek nem çekme özelliği vardır. Bu özelliği ile banyo ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir kumaş türüdür.
  • Parlak bir yapısı vardır.
  • Esneklik seviyesi düşüktür.

Neden Keten Kumaş Tercih Edilir?

Keten kumaşlar;

  • Keten kumaşlar, tüysüz yapıda ve pürüzsüz olurlar. Bu nedenle; kolay kolay leke tutmazlar. Bu özellikleriyle çabuk kirlenmezler.
  • Giysilerde tercih edildiğinde vücudun hava almasını sağlar. Özellikle yaz mevsiminde sıklıkla tercih edilir. Sıcak yaz günleri için rahat kumaşlardır.
  • Diğer kumaş türlerine oranla çok daha dayanıklıdırlar. Bu özellikleriyle birçok üründe tercih edilirler.

Bu özellikleriyle en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir.

Keten Kumaş Nasıl Temizlenir?

Keten kumaş temizliğinde ağır leke çıkarıcılar tercih edilmemelidir. Keten kumaşlar için en ideal yöntem kumaşın ılık suyla yıkanmasıdır. Eğer yıkama için çamaşır makinesi kullanılacaksa soğuk su tercih edilmelidir.

Makinede sıktırtma işlem uygulanmamalıdır. Bunun yanı sıra; ister elde ister makinede yıkansın fazla deterjan kullanılmadan yıkanmalıdır. Yıkama işlemi sonrası mandalla asılması önerilmez. Direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaması gerekir.

Keten kumaş çabuk kırışabilen bir yapıda olduğu için sıklıkla ütü yapılması gerekir. Keten kumaşa ütü yapılacağında ütü ılık ısı ayarına getirilir ve hep bu ayarda ütülenir. Eğer keten kumaşın etiketinde talimatlar varsa bu talimatlara göre temizliği yapılmalıdır. Böylece kumaşı uzun yıllar kullanmak mümkün olur.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın