Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

En Başarılı ve Ünlü Moda Fotoğrafçıları Kimlerdir?

En Başarılı ve Ünlü Moda Fotoğrafçıları Kimlerdir?

“ Dünyada başarılarıyla ün yapmış moda fotoğrafçıları kimler bilmek ister misiniz? ”

Kendi tarzları ve bakış açılarıyla moda sektöründe moda fotoğrafçısı olarak öne çıkmış isimleri kısaca tanıtmak ve çalışmalarını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Vogue’dan Chanel’e, Dior’dan Elle'ye kadar sayısız dergiye çekim yapan, dünyanın en başarılı ve ünlü moda fotoğrafçıları karşınızda...

Annie Leibovitz: 2 Ekim 1949 yılında doğan ABD'li portre fotoğrafçısı. Kariyerine 70’li yıllarda Rolling Stones Magazine için başlayan Leibovitz yaratıcı ve sıradışı işler çıkaran bir isim.

Annie Leibovitz

Mert & Marcus: Mert Alaş ve Marcus Piggott tarafından oluşturulan ve Mert and Marcus olarak bilinen moda fotoğrafçıları. 1972, Ankara doğumlu olan Mert Alaş İngilizce'sini geliştirmek için gittiği ABD'de Marcus Pigott ile tanışmasının ardından moda fotoğrafçısı olmaya karar verdi. İki sanatçı da 1971 yılında Türkiye ve Galler'de doğdu. İlk kez 1994'te İngiltere'de karşılaştılar. The Business of Fashion’ın Sektördeki ilk 500 listesindeki 5 Türk’ten birisi.

Mert & Marcus

Inez & Vinoodh: Inez van Lamsweerde (25 Eylül 1963) ve Vinoodh Matadin (d. 29 Eylül 1961). Inez van Lamsweerde ve Vinoodh Matadin, Hollandalı moda fotoğrafçıları. İkili, 25 yıldan uzun zamandır moda fotoğrafçılığı alanında çalışmaktadır.

Inez & Vinoodh

Mario Testino: 30 Ekim 1954 doğumlu OBE, Perulu moda fotoğrafçısı. Çalışmaları Vogue ve Vanity Fair gibi dergilerde yayımlandı. 1997'de Galler Prensesi Diana'nın Vanity Fair çekimlerini gerçekleştirdi. Dergi ve marka çekimlerinin yanı sıra Testino, hala kraliyet ailesi için çekimler yapmakta. Kate ve William’ın unutulmaz nişan fotoğrafları Testino’ya ait.

Mario Testino
Bruce Weber: 
29 Mart 1946 doğumlu Pennsylvania doğumlu Amerikalı moda fotoğrafçısı ve film yapımcısı. Calvin Klein, Ralph Lauren, Pirelli, Abercrombie & Fitch, Revlon ve Gianni Versace gibi markalar için yaptığı çalışmalarla tanınır.  Bugüne kadar Abercrombie & Fitch, Versace, CR Fashion Book ve daha nice isim için ikonik çekimler yaptı. Fakat Bruce Weber deyince akla ilk gelen kuşkusuz Calvin Klein için 90’lı yıllarda çektiği çok tartışılan iç çamaşırı ve kot pantolon çekimleri. 

Bruce Weber

Terry Richardson: 14 Ağustos 1965  doğumlu  ABD'li moda, portre ve belgesel fotoğrafçısı. Marc Jacobs, Aldo, Supreme, Sisley, Tom Ford ve Yves Saint Laurent için reklam filmleri çekti. 
Terry Richardson

Juergen Teller: 28 Ocak 1964 doğumlu Alman moda fotoğrafçısı. İlk olarak 80'lerin sonlarında moda fotoğrafçılığının statü odaklı dünyasına gerçeklik sundu.Kariyeri boyunca yaratıcılık ve ticarileşme arasında nadir bir denge kurabildi, Marc Jacobs, Celine, Yves Saint Laurent ve Vivienne Westwood gibi ortak çalışanlar için sanat ve reklam sınırlarını bulanıklaştırarak dünya çapında bir imaj yarattı. İşini son derece kışkırtıcı yapan ve dünya çapında neslinin en etkili fotoğrafçılarından biri olarak tanınan bir isim. 

Juergen Teller
Nick Knight: 
24 Kasım 1958 doğumlu Britanyalı moda ve belgesel fotoğrafçısı. Björk, Elvis Costello and the Attractions, Boy George, David Bowie, Kylie Minogue, The Style Council, Lady Gaga, Paul Weller, Gwen Stefani,  Cheryl Cole, Seal, Travis Scott ABC ve Massive Attack gibi sanatçıların albüm kapaklarını çekti.

Nick Knight 
Steven Meisel: 
5 Haziran 1954 doğumlu moda fotoğrafçısı. Anna Wintour ve Franca Sozzani'nin favorisi olarak, İtalyan moda endüstrisine hakim oldu ve son yirmi yıldır her İtalyan Vogue kapağını ve 2004'ten bu yana her Prada kampanyasını çekti. Modada çalışan en seçkin fotoğrafçılardan biri. Ticari müşterileri arasında Versace, Valentino, Louis Vuitton, Calvin Klein ve daha birçok yer var.

Steven Meisel

Mario Sorrenti: 24 Ekim 1971 doğumlu İtalyan moda fotoğrafçısı. 90’lı yıllarda çektiği resimlerle popülarite kazanan fotoğrafçı sansasyonel çekimler yapmış bir isim. Zamanında Kate Moss’un erkek arkadaşı olan Sorrenti’nin en ikonik çekimi Kate Moss’la Calvin Klein’ın Obsession parfümü için yaptığı çekimi. Sorrenti’nin tarzı cesur ve renkli.
Mario Sorrenti 

David Lachapelle:11 Mart 1963 doğumlu Amerikalı moda fotoğrafçısı. Lachapelle çektiği sıradışı fotoğrafların yanı sıra müzik klipleri ve film ile de uğraşan biri. Lachapelle’in fotoğraflarındaki ütopik, sınırları zorlayan görsellerden oluşuyor. Bugüne kadar Madonna, Naomi Campbell ve David Beckham gibi isimleri de alışılmışın dışında konseptlerle fotoğraflamış bir isim.

Tim Walker:1970 doğumlu İngiliz fotoğrafçı. Moda dünyasının hem en sıradışı hem de en büyüleyici ve sihirli görsellerini yaratan isimlerinden. Çekimleriyle adeta bir hayal dünyası yaratan Walter’ın işleri oldukça sürrealist. Üniversitedeyken ara yıl verip Conde Nast’ta staj yapmaya başladığı dönemde fotoğrafçılığa olan ilgisini keşfeden Walker, daha sonra fotoğrafçılık bölümünü bitirir. Editorial çalışmaların yanı sıra, Comme des Garçons ve Yohji Yamamoto için de sık sık reklam kampanyaları çeken bir fotoğrafçı Tim Walker.

Tim Walker

David Bailey:1938 doğumlu olan İngiliz moda fotoğrafçılığının gelişmesinde ve bugünkü konumuna ulaşmasında büyük etkisi olan isimlerden birisi. ‘Swinging Sixties” denilen dönemin en önemli isimlerini fotoğraflamış biri Bailey.  Dergilerdeki çekimlerin günümüzden çok daha önemli olduğu 60’lı yıllarda Vogue ve Vanity Fair için çekimler yaparak başlıyor kariyerine. Bailey moda fotoğrafçılığında olduğu kadar döneminde birçok ünlü ismin portre çekimleriyle de bugünkü ününe ulaşmış bir isim. David Bailey, Twiggy dahil 60’ların tüm ünlüleriyle çalışmış bir isim.

David Bailey

Patrick Demarchelier: 21 Ağustos 1943 doğumlu Fransız moda fotoğrafçısı. Vogue ile özdeşleşmiş bir isim. Fransız fotoğrafçı neredeyse 30 yıldır moda fotoğrafçılığının duayenlerinden. Kendisi bugüne kadar Vogue’a sayısız kapak çekmiş bir isim. Kariyerinin başında çektiği resimlerle Grace Coddington’ın dikkatini çeken Demarchelier, bugüne kadar Vogue’dan Dior’a, Chanel’den Louis Vuitton’a kadar hemen hemen sektördeki tüm A sınıf marka ile çalışmış bir fotoğrafçı. Tıpkı Mario Testino gibi Prenses Diana’yla da arası çok iyi olan Demarchelier, 89 yılında Diana’nın kişisel fotoğrafçısı olmuştu.

Patrick Demarchelier

Paolo Roversi: 25 Eylül 1947 doğumlu İtalyan moda fotoğrafçısı. Fotoğrafları moda dünyasında rahatlıkla farkedilebilen bir isim. Fotoğrafçının kendine özgü tarzı sayesinde bu sektörde görebileceğiniz en naif, zevkli ve duygusal fotoğraflar oluşuyor. Daha çok portrelere odaklanmayı seven Roversi’nin tarzında bol miktarda duygusallık var. 

Paolo Roversi

Karl Lagerfeld:1933'te Hamburg'da doğan ve Paris'te yaşayan bir Alman sanatçı, moda tasarımcısı ve fotoğrafçısıdır. Bir fotoğrafçı olan Karl Lagerfeld, bir dizi çıplak model ve ünlü fotoğraf çekti. Aynı zamanda, 2005'te V dergisinin kapağı için Mariah Carey'i de fotoğrafladı. Lagerfeld, Fendi, Chanel için reklam kampanyaları çekmeye devam ediyor.

Karl Lagerfeld

Richard Avedon: 15 Mayıs 1923 doğumlu ABD'li fotoğraf sanatçısı. İlk zamanlarında özellikle moda fotoğrafında çığır açan sanatçı, daha sonraları farklı fotoğraf dallarını deneyimleyip birçok başyapıta imzasını atmıştır. New York'ta Aleksey Brodoviç'ten fotoğrafçılık eğitimi aldı. 1946'da Brodoviç'in editörlüğünü yaptığı Harper's Bazaar dergisinde kadrolu fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı. Avedon, 1984 yılına kadar Harper's Bazaar, 1990'a kadar da Vogue dergisi için çalışmayı sürdürdü. Fotoğraf kariyeri boyunca birçok ödül alan Avedon, 10'un üzerinde kitap çıkardı ve birçok sosyal projeye imza attı.

Richard Avedon

Peter Lindbergh: 23 Kasım 1944 doğumlu  Polonyalı fotoğrafçı. Konularını neredeyse hiç makyajsız olarak doğal halleriyle fotoğraflıyor. Güzellik standartlarını yeniden tanımlayarak yeni bir realizm biçimini tanıttı. Hümanist bir yaklaşımı var. 1988 yılında, Lindbergh, yeni keşfini ortaya koydu ve yeni ortaya çıkan beyaz gömlekler giymiş yeni nesil modellerini ortaya çıkardı ve yeni kariyerlerini başlattı. Bir yıl sonra, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford ve Christy Turlington, daha sonra, o zamanlar, Ocak 1990 İngiliz Vogue kapağı için ilk kez onunla birlikte fotoğraflandılar. Resmi olarak süper modellerin çağını başlatan kişi olarak nitelendirilen kapak, şarkıcı George Michael'a "Freedom '90" şarkısı ve aynı zamanda İtalyan modası için videodaki modelleri yayınlaması için ilham kaynağı oldu.

Peter Lindbergh

Helmut Newton: 31 Ekim 1920, Berlin, Almanya doğumlu fotoğrafçı. O, provokatif, erotik olarak yüklü siyah-beyaz fotoğraflar Vogue'un ve diğer yayınların temelini oluşturan üretken, geniş bir taklit moda fotoğrafçısıydı.Newton, Nastassja Kinski ve Kristine DeBell'in resimleri dahil olmak üzere Playboy için bir dizi resim çekmiştir. 

Helmut Newton

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın