Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Çorap Çeşitleri Nelerdir?

Çorap Çeşitleri Nelerdir?

“ Bayan çorap türleri, çorap modelleri, çorap türleri nelerdir, ince çorap türleri ve külotlu çorap çeşitleri hakkında detaylı ve resimli bilgi. ”

Birçok çorap çeşidi ve modeli vardır. Şeffaf, ten renklerde, desenli, kalın külotlu çoraplar, diz üstü çoraplar, diz altı çoraplar, kısa çoraplar, spor çoraplar, örgü çoraplar, patikler ve ayakkabı çorapları gibi. Peki çorap çeşitleri hangi kategorilere ayrılıyormuş bir bakalım.

Burunlarına göre çorap çeşitleri:

Şeffaf Burun: çorabın bacak, ayak ve burun kısımlarının aynı kalınlıkta olması demektir. Ultra ince külotlu çorapların çoğu bu özelliktedir. Şeffaf burunlu çoraplar önü açık ayakkabılarla, ayak parmaklarının olduğu yerde renk farkına neden olmaksızın rahatlıkla giyilebilir ancak bu özellik çorabın burun bölgesinin daha narin olduğunu gösterir. 

Dayanıklı Burun:Burnu takviyeli çoraplar daha gelenekseldir. Görünümünden de farkedebileceğiniz gibi burun kısımlarındaki örgüsü daha kalın ve sağlamdır. Hem örgüsü, hem de denyesi çorabın geri kalan bacak kısmından farklıdır. Bu da burnu güçlendirir ve şeffaf burundan daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Burunsuz: Penti Dekolte Külotlu çorabında olduğu gibi bu tür çorapların burunları yoktur. Parmaklarınız açıkta kalır. Burun dikişi ayak parmaklarınızın başladığı yerde biter. Renkli boyanmış tırnaklarınızı göstermek istiyorsanız harika bir seçenektir. Açık ayakkabılar hatta parmak arası terliklerle bile giyilebilir.

Ağlarına göre çorap çeşitleri 

Pamuk Ağlı: Pamuk ağlı külotlu çoraplar konforlu olmasının yanı sıra, pamuğun hava alan bir madde olmasından dolayı kişisel hijyen açısından faydalıdır.

Naylon Ağlı :Pamuklu ağlar gibi naylon ağlı çoraplar da konforunuzu artırır ancak pamuktan yapılmadığı için hava geçirgenliği daha azdır.

Panelli Ağ: Büyük beden ve hamile çoraplarında külot bölümüne dikilerek daha rahat bir şekilde genişlemesini sağlayan ağ parçasıdır

Külot kısmına göre çorap çeşitleri

Külotlu çoraplar külodu dayanıklı ve şeffaf külotlu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hangisinin nasıl göründüğü ile ilgili tam emin değilseniz ya da mini etek giydiğinizde nasıl göründüğü konusunda bir fikriniz yoksa bu konudaki kılavuzumuza bir göz atmalısınız.

Şeffaf Külotlu Çoraplar: Mini bir elbise ya da etek giymeyi planlıyorsanız külot kısmı şeffaf olan külotlu çoraplar sizin için ideal. Çünkü bacak ve külot kısmı parmak uçlarından bele kadar aynı denyededir (inceliktedir). Külot kısmı şeffaf olarak adlandırılan ürünler 5 denye de olsa 40 denye de olsa örgü kalınlığı bacaktan bele kadar aynı denye ve dokudadır.

Külodu Dayanıklı Çoraplar: Külodu dayanıklı çoraplarda külot kısmının denyesi bacak kısmının denyesinden daha kalındır. Sanki boxer şort giymişsiniz gibi görünür. Örgüdeki bu değişiklik kalçaların daha dik görünmesini sağlar ve çorabın dayanıklılığını arttırır, fakat mini etek giyiyorsanız külodu dayanıklı çorap pek de uygun olmaz.

Parlaklıklarına göre çorap çeşitleri

Mat: Mat külotlu çoraplar adından da anlaşılacağı gibi hiç parıltısız, tamamen mattır.
Premier serimizdeki gibi ipeksi mat çoraplar teninizi pürüzsüz gösterirken kıyafetinize zerafet katar.

Parlak:Parlak çorapların üzerinde belirgin bir parıltı vardır ve ışığı hemen yakalar. Parlak çoraplar bacaklarınızın üzerinde pürüzsüz ve ipeksi bir his yaratır.

Ultra Parlak:Çok parlak ya da wetlook çorapları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Külot Dikişi :Külot dikişi overlok (yuvarlak dikiş) ya da flatlock (düz dikiş) şeklinde iki çeşittir. Flat lock ürünler overlocka göre daha ince ve düz bir dikiş olduğundan ince, dar elbiselerden çorabın karına denk gelen yerindeki külot dikiş izini belli etmez.

(kaynak: or-al.com.tr )

 Boylarına göre çorap çeşitleri

Ayakkabı çorabı: Ten rengi, siyah ya da beyaz renklerde olan ve sadece ayağın tabanı ve ucu olan minik çoraplardır. Şeffaf modelleri de vardır.

Spor çoraplar: Bilekte biten ve daha çok spor ayakkabılarla giyilen kısa çoraplardır.

Soket çoraplar: Baldırlarda biten ara boy çoraplardır.

Kısa ince çoraplar: Ten renginde, siyah, beyaz olan bilekte biten ince çoraplar.

Diz altı çoraplar: Adından da anlaşılacağı üzere dizin altına kadar olan çoraplardır.

Diz üstü çoraplar:Diz üstüne çıkan uzun çorap modelleridir. Kısa eteklerle, elbiselerle ve şortlarla giyilir genelde.

Külotlu çoraplar: Kalçayı da kaplayan en uzun çorap modelleridir.

kulotlu-ince-corap

Malzemelerine göre çorap çeşitleri

İnce şeffaf naylon kadın çorapları

Normal iplerle dokunan çoraplar

Elde örülen örgü çoraplar

Yün iplerden örülen ve çok sıcak tutan çoraplar

Koton çoraplar

Şekil ve desenlerine göre çorap çeşitleri

Düz renk ince çoraplar

Düz renk kalın çoraplar (opak çorap)

Desenli çoraplar

Örnekli örgü çoraplar

Patikler

patik

Parmaklı çoraplar

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın