Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Bikininin Tarihçesi

Bikininin Tarihçesi

“ Plajların göz alan modeli bikiniler hakkında öğrenmek istedikleriniz, ilk bikininin keşfi ve bikiniyi ilk giyen kişiler... ”

Plajların gözdesi “bikini” ne zaman ortaya çıktı ve kim keşfetti dersiniz?  1946 yılında 2. Dünya Savaşı sonrasında keşfedilmiştir.

Dünya Savaşı sonrası Fransa plajlarında görüldü. Fransız modacı Louis Réard tarafından 5 Temmuz 1946 yılında Paris'te tanıtılan bikini adı, ilk atom bombalarının test edildiği Büyük Okyanus'taki Bikini Adası'ndan esinlenilerek türetilmiştir.

Reard, bu 'keşfinin' tıpkı Bikini adasındaki nükleer deneylerin yaptığı gibi bir patlama yaratmasını umuyordu ve beklediği de oldu zaten. Bikini bomba gibi patladı! Ama her anlamda. Muhafazakar çevreler sert tepki gösterdi. Micheline Bernardini gibi dönemin en cesur kadınlarının giydiği bikiniyi Vatikan kınadı. Fransa'nın bazı bölgelerinde bu günahkar giysinin giyilmesi yasaklandı. Bikini bir skandal olarak nitelendirildi.

İlk bikiniyi bir dansçı olan Micheline Bernardini giydi.

BaştaBrigitte Bardot olmak üzere Avrupa'nın dört yanındaki ünlü kadınlar plajlarda bikiniyle boy gösterdi.

Marilyn Monroe, Ava Gardner, Jane Masnfield gibi ünlü kadınlar bikinilerini cesurca giydi. 1962. İlk James Bond filmi Dr. No'da Ursula Andress'in giydiği bu bikini kelimenin tam alamıyla ortayığı sarstı. 

Bir dönem Marilyn Monroe'nun rakibi olarak gösterilen Jayne Mansfield kocası Mickey Hargitay'ın omuzunda leopar desenli bikinisiyle böyle poz vermişti.

Geçmişten Günümüze Plaj Modası  yazımıza da göz atabilirsiniz ;) 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın