Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

90lar Giyim Tarzı

90lar Giyim Tarzı

“ Her dönemin kendi özgü trendleri olmuştur. 1990'lı yılların çizgilerine ve öne çıkan trendlerine göz atalım... ”

90'lı yılların kendine özgü özellikler taşıyan kadın giyim modası unutulmaz ayrıntılara sahiptir. Modacılar sık sık bu dönemin modasına atıf sayılabilecek tasarımlar yapar. Her ne kadar 90'lı yıllar modasına dair çoğu ayrıntı bugünün bakış açısıyla çok rüküş görünse de her şeyi kendi zamanında değerlendirmek en doğrusudur.

90'lı Yılların Giyim Modasından Örnekler

Görüldüğünde 90'lı yılları hatırlatan parçalara verilebilecek örneklerden bazıları şunlardır:

  • Vatkalı elbise, gömlek tunik ve benzeri ürünler
  • Neon renkli kıyafet ve aksesuarlar
  • Saç bantları
  • Fotr şapkalar
  • Jeans takımlar
  • Yüksek bel etek ve pantolonlar
  • Ekose desenli kıyafetler ve oduncu gömlekler

90'lı yılların modasının oldukça abartılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok canlı rengin hatta fosforlu renklerin bir arada bulunduğu kombinler o dönemin modasına uygun kabul ediliyordu. 80'li yıllara göre biraz sadeleşme olmuşsa da bugünün sadelik anlayışından oldukça farklı bir kullanım vardı.

90lar Modasının Genel Özellikleri

90'lı yılların yüksek belli pantolonlarında bol kesim modeller sıklıkla görülür. Bahçıvan pantolonlar ve kapriler de dönemin şık kabul edilen parçalarındandır. Pantolonlarla kombinlenen ceket, mont ve benzeri parçalar da bol kesimlidir. Ceketlerde deri ve jean çok kullanılır. Püsküller de bu kıyafetlerin vazgeçilmezlerindendir.

Elbiselerde çiçek ve ekose desenler çok kullanılmıştır. Ekose desenler bugün olduğu gibi oduncu gömleklerde de görülür. İp askılı elbise ve bluzların altına tişört giymek gibi bir uygulama da rağbet görmüştür. Kolej tipi ekoseli pilili etekler ve miniler de 90'lı yılların modasında yer bulmuştur.

Omuzları açıkta bırakan tasarımlarla üretilen elbise ve bluzlar da dönemin ilgi gören ürünleridir. Bol kesimli eşofmanlar, geniş kapüşonlu sweatshirtler de çok kullanılmıştır.

Ayakkabı modasına bakıldığında yine neon renkler, fosforlar ve ışıklı spor ayakkabıları görülür. Botlar da dönemin en çok kullanılan ürünlerindendir.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın