Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Zeynep Tosun Moda Tasarımcısı

Zeynep Tosun

“ Genç ve Türk moda tasarımcılarından Zeynep Tosun hayatı, defileleri, moda dünyasındaki başarıları hakkında detaylı bilgi... ”

Genç Tasarımcılardan Zeynep Tosun

Zeynep Tosun İstanbul’da doğup büyümüştür. Üç kuşak boyunca bayanların moda tasarımı yaptığı bir aileden gelen Zeynep Tosun’un annesi, anneannesi ve teyzesi hep moda ile iç içedir. Haliyle bu durum Zeynep Hanım’ın moda hayatında destekçilerini arttırmıştır.

İstanbul’da İşletme Bölümü’nde okumuştur. Fakat bu bölümü okurken geleceğini ve yapmak istediklerini planlayan Zeynep Tosun Milano’ya gitmeye karar vermiştir. İtalya, Milano’daki Istituto di Marangoni’de bir yıl moda tasarımı eğitimi almasının yanı sıra yazları da moda kurslarına da katılmayı ihmal etmemiştir. Bu eğitimi alırken 2005 yılının yazında Türkiye’de Derishow’da stajyerlik yapmıştır. Sonrasında İtalya’da bir senelik moda tasarım kursunu da alan Zeynep Hanım aynı okulda mastır programına kabul edilmiştir. Yine bir sene gibi bir zaman zarfı içerisinde ilustrasyon, dijital moda, kalıp ve moda tarihi derslerini alarak mastır yapmıştır. Daha sonra Londra’da bir defile düzenlemiştir.

Temmuz 2006’da Londra da düzenlediği defilenin ardında İtalyan markası Alberta Ferretti’den iş teklifi alan Zeynep Tosun Rimini’ye yerleşmiştir. Bir sene boyunca Alberta Ferretti ile çalışmıştır. Bu çalışma ile birlikte Philosophy Di Alberta Ferretti için tasarımlar yapmıştır.

Bu tecrübelerin sonunda Türkiye’ye dönmeye karar veren Zeynep Tosun İTKIB’in 2007 genç moda tasarımcıları yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmada iyi derece alarak 3. olmuştur. Bu sıralarda Esin Maraşlıoğlu’nun “Designloft” adlı projesinde yer almıştır. Bu projenin yanı sıra boş durmamıştır ve bazı yerel markaların danışmanlığını da üstlenmiştir. Ayrıca 3 ay kadar Ece Ege ( Dice Kayek markasının kurucusu) asistanlığını yapmıştır. Bunun devamında kendi markasını kurması için yeterince iyi olan Zeynep Tosun  Ekim 2008 tarihi itibari ile markasının temellerini kurmuştur. 2009 Galata Moda Festivali’nde tasarımlarını satışa sunmuştur.

Ayrıca Zeynep Tosun daha yolun başında iken ünlü İngiliz tasarımcı Jonathan Adler’la da çalışma imkânı bulmuştur. Ünlülerin bayıldığı Rodarte’yi de var eden GenArt yeni tasarımcı yarışmasına da seçilmiştir.

Chloe Sevingy en çok beğendiği tasarımcıdır. Daha sonrasında Fransız Vogue editörü Carine Roitfeld, Alexa Chung isimleri sırası ile gelmektedir.

Yaşadığı her şeyden ilham aldığını söyleyen Zeynep Tosun özellikle Contemporary art’ı çok takip ettiğini dile getirmiştir.

Zeynep Tosun’un gelecekteki planları ise New York’ta bir showroom ile başlayıp daha sonra Londra Moda haftasına gideceğini belirtmiştir. Beefeater markasının Türkiye’de gerçekleşecek lansmanı için özel bir koleksiyon hazırlayacağından bahsetmiştir. Türkiye’den çok yurtdışında sesini duyurmayı kendisine hedef belirlemiştir. Londra’da Jonathan Saunders ile çalışıyor vaziyette bulunacağını belirten Zeynep Tosun  bunun kendisi için büyük bir fırsat olduğunu da söylemeden geçememiştir.

Zeynep Hanım’ın koleksiyonları; Beymen Blender, Bilstore, Building ve Midnight Express mağazalarında satışa sunulmaktadır.

Şu anda Akatlar’da tasarım atölyesinde çalışmaktadır. Atölyesinde kişiye özel  tasarımlar (haute couture) dışında, bir de hazır giyim (pret-a-porter) koleksiyonu çıkartmaktadır.