Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Yıldırım Mayruk​ Moda Tasarımcısı

Yıldırım Mayruk​

“ Türk Modasının Duayeni Yıldırım Mayruk​ hakkında bilinmesi gerekenler... Başarıları, moda dünyasına kattıkları... ”

Moda sektörünün başarılı ve duayenlerinden kabul edilen Yıldırım Mayruk Temmuz 1940 yılında Bursa da doğdu. Terzi olan ablasına yardım ederken moda hayatına başlamış oldu.  Babası askerdi. Annesi ise onun bir memur olmasını istiyordu ve Mayruk askerden döndükten sonra bir memurluk işi bulmaya çalıştı. O ise hep sanata meyilli olmuştu ve teyzesinin atölyesinde çalışırken mutluydu ve sevdiği işi yapıyordu.

Yıldırım Mayruk, yaptığı bir röportajda İstanbul’daki yükselişini anlattı:  1960’lı yıllarda İstanbul a geldiğinde Beyoğlu’nda bir ev tuttu ve böylece ilk atölyesini kurmuş oldu. Kısa zamanda genişleyen çevresiyle atölye de büyümeye başladı. Sonrasında ise terzilerin katıldığı bir defileye 10 elbise ile katıldı. Organze ve şantuk kumaşlardan uçuş uçuş bir koleksiyonla defileye katıldı. Defile sonrasında Yıldırım Mayruk Mualla Özbek ile tanışmıştı, ki o dönemin piri sayılırdı. Mualla Özbek tanıştığında kendisine “benden sonra bayrağı sen taşıyacaksın” demiş ve defilenin sonrasında atölyesi müşteri akınına uğramış.

Beyoğlu’ndaki atölyede 10 sene çalıştıktan sonra Şişli’ye, oradan Teşvikiye’ye geçti ve 22 sene burada çalıştıktan sonra şu an bulunduğu Gümüşsuyu’na geçti.

Yıldırım Mayruk Türkiye’nin en önemli ve önde gelen gelinlik tasarımcısı olarak görülmekte ve bu ününü yaptığı her işle kanıtlamaya devam etmektedir. 40 yılı geride bırakan Mayruk son 20 yılında Barbaros Şansal ile çok uyumlu bir ikili oldu ve başarısını ikiye katladı. Şansal ve Mayruk için “Modanın müthiş ikilisi” gibi yakıştırmalarda yapılmaktadır.

Uluslar arası birçok yerde de koleksiyonunu sunan Yıldırım Mayruk, yurtiçi sergilerinden edindiği gelirleri hayır kurumlarına bağışladı. Londra, Abudabi, Haifa, Tel-Avib, Alhain gibi yabacı ve Antalya, İzmir, Bursa, Diyarbakır, İstanbul gibi şehirlerde koleksiyonlarını sunan Mayruk ve ortağı Şansal beraber aldıkları bir kararla çağdaş Türk kadınının popüler objelerle bir araya getirme amacını taşıyan gösteriler zincirini, Cumhuriyet’in 100. Yılı olan 2023 e kadar devam ettirmeyi hedeflediklerini söylediler.

Yıldırım Mayruk ’un şov yaptığı bazı defileler:

  • Maxi Couture 05,06,07,08,09
  • Umutlara Yelken Açış
  • 40 yıl 40 Kadın
  • 2023’ e Hikayeler
  • Fenerbahçe Kreasyonu
  • İğnenin Ardında
  • Geçmişten Geleceğe Cumhuriyet Kadını
  • Moda Mania

Gönül Yazar, Emel Sayın, Ajda Pekkan, Bülent Ersoy, Seyyal Taner gibi birçok ünlü için elbise hazırlamış ve kalitesini işiyle ortaya koymuş önemli bir isim.

Türkiye’de “haute couture” olarak çalışan modacıların başında gelen Yıldırım Mayruk, yılların tecrübesi ve meslek aşkıyla hala çalışmaya devam ediyor ve kişiliği, tarzı ve vizyonuyla Türk modasının öncülerinden kabul edilmektedir.