Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Erol Albayrak Moda Tasarımcısı

Erol Albayrak

“ Modacılarımızdan Erol Albayrak kimdir, hayatı hakkında bilgiler ve moda dünyasındaki başarıları, defileleri hakkında detaylı bilgiler... ”

Osmanlı Tarzıyla Ünlü Moda Tasarımcı Erol Albayrak

Türkiye’nin öne çıkan moda tasarımcılarından biri olan Erol Albayrak aslen Trabzon, Çaykaralı olup 1971 yılında İzmir şehrinde doğmuştur. “Moda benim için sanattır!” diyen tasarımcı moda hayatının okul yıllarına dayandığını söylüyor. Önceleri tualler ve insanlarla başlayan ilgisi daha sonraları renklere ve kumaşlara kayarak meslek hayatına adım attığını belirtmişti bir röportajında.

Fashion&Art Moda ve Sanat Akademisi’nde eğitim alan Erol Albayrak koleksiyon çalışmalarına önce İzmir’de başladı ve sonraları yurt içi ve yurt dışında çeşitli markalarla hazır giyim konusunda çalışmalarına devam etti.

1997 yılında İstanbul’a gelen tasarımcı 6 yıl Cemil İpekçi Atölyesi’nde çalıştı. Tasarımlarında Osmanlı Anadolu tasarımlarının öne çıkışı Cemil İpekçi atölyesinde çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı.

2000 yılında kendi atölyesini kurarak asıl hayali olan yurt dışı çalışmalarının zeminini hazırlamaya başladı.

İlk koleksiyonu Düsseldorf CPD Moda Fuarı’nda sergilendi.  Defile “Selamlık”  adıyla 2001 yılında Hollanda Kraliyet Ailesi’nin sponsorluğunda gerçekleşti. Bu defile ile hem olumlu hem olumsuz birçok eleştiri alan tasarımcının asıl vurgulamak istediği Osmanlı’daki renklilikti. Marjinal bir koleksiyon olması sebebiyle oldukça dikkat çeken defile birçok tarih profesörü tarafından eleştirilmişti.

Her koleksiyonda farklı konuları işleyen tasarımcı “Selamlık” defilesinin ardından sırayla “Musqua”, “Harem Square”, “Cumhuriyet Kadınları”, “Anadolu Medeniyetleri”, Mevlana”, Fashion in Circus”, Cinema By Erol Albayrak”, “Jungle”, “Splash”, “Discoteqhue” gibi isimlerle birçok koleksiyon hazırladı.

Erol Albayrak “Anadolu Medeniyetleri” isimli koleksiyonla birçok ülkeyi gezerek koleksiyonunu sergiledi ve birçok ödül aldı.

2002 senesinde Hollanda Prince Claus Vakfı’nın temsilcisi olarak Özbekistan’da bir ay süresince sanatsal çalışmalar yaptı ve 2003 The Prince Claus Vakfı ödül adaylarını belirledi.

2002 yılında Hollandalı müzik grubu olan “She Got Game” müzikal kostümlerini hazırladı.

Amsterdam Kraliyet Akademisinde hazırladığı TULIP&KAFTAN projesiyle iki ülke kültürünü sentezleyerek bu sentezi birçok farklı şehirde yer alan müzelerde sergiledi.

2005 senesinde Rotterdam Belediye Başkanı tarafından bir tasarım merkezi kurulması amacıyla Hollanda’ya davet edildi.

Hollanda, Rusya, İsrail, ABD, Japonya, Yunanistan, Ukrayna, Bulgaristan, Letonya, Romanya, Kıbrıs, Mısır, Azerbaycan ve Kazakistan’da koleksiyonlarını sergiledi.

2005 yılında Çin’de ve 2011 yılında İngiltere’de yapılan Miss World Güzellik Yarışması’nda ülkemize 2 kez “Best Dress-En iyi Elbise” ödülünü kazandırmıştır.

2011 yılında AB Kalite ödüllerinde “yılın en başarılı moda tasarımcısı” ödülüne layık görülmüştür.

İlk defilesinin ardından kadın giyimine geçen tasarımcı şu anda “haute couture”” ve “hazır giyim” koleksiyonlarıyla çalışmalarına devam ediyor.