Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Christian Louboutin Moda Tasarımcısı

Christian Louboutin

“ Christian Louboutin Kimdir, Christian Louboutin hayatı, başarıları ve ödülleri hakkında detaylı bilgi... ”

Kırmızı Tabanlı Ayakkabıların yaratıcısı Christian Louboutin

Hepimizin hayallerini süsleyen kırmızı tabanların yaratıcısı olan 1964 doğumlu Fransız ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin, 1991’de topuklu ayakkabı üretimine Fransa’da başladı. 1992’de altı kırmızı ve parlak ayakkabılar imzası haline geldi. Aynı yıl kırmızı tabanlı ayakkabıların patentini alan Louboutin, 12 cm ve daha yüksek topluklu stilettoların 90’lar ve 2000’ler de moda olmasını sağladı.

Louboutin’in ayakkabı tasarımlarının hikayesi ise 20’li yaşlarda başından geçen bir olaya dayanıyor. Bir müze ziyaretinde yüksek ve keskin topluklu ayakkabıların tahta yüzeye zarar vermesinden dolayı, bu tarz ayakkabılarla müzeye girişi yasaklayan bir tabela gören Louboutin, o günden sonra buna karşı çıkmaya karar veriyor ve “Öyle birşey yapmalıydım ki tüm kuralları yıkmalı, kadını güçlü ve kendine güvenli hissettirmeliydi” diyor ve böylece ayakkabı tasarlmaya başlıyor ve günümüzde ayakkabılarını en ünlü yıldızlar giyiyor.

1970’lerde ünlü Fransız ayakkabıcısı Charles Jourdan‘ın yanında daha sonraları da moda devleri Chanel ve Yves Saint Lauren ile çalıştı. Bir erkek gözüyle, kırmızı tabanların erkeklerin dikkatini daha kolay çekeceğini söyleyen Louboutin’in başarılı kariyeri böylece başlamış oldu. Paris’in doğusunda dört çocuklu bir ailenin tek oğlu olan tasarımcının başarılı olması üç ablası sayesinde kadınları yakından tanımasına da bağlanabilir. Louboutin 1992’de Paris’teki ilk mağazasını açmıştır.

Mağazasını ilk açtığında simsiyah tabanların kıvrımları ve topuğu iyi göstermediğini düşünen Louboutin, asistanının kırmızı ojesini alır ve siyah tabanları kırmızıya boyar. Böylece markanın efsane tabanları 1993’te Pensee isimli ayakkabı modeliyle birlikte yaratılıyor. Tasarımcı, kısa bir süre gelin ayakkabılarının tabanlarını mavi yaptı ama daha sonra yeniden kırmızıya döndü.

Kırmızı tabanlı ayakkabılar ilk önce Fas Prensesi Caroline’in dikkatini çeker ve daha sonraları tüm Hollywood starlarının da bir numarası haline gelerek kendi adını verdiği markası Christian Louboutin‘i dünyaca ünlü bir marka haline getirir.

2003’te işini geliştirip çanta tasarlamaya da başlayan Christian, bu işte ayakkabı kadar başarılı olamaz. Ancak ayakkabıları ‘arzu nesnesi’, ‘sanat eseri’ olarak da nitelendiriliyor…

Şimdi en güzel Christian Louboutin ayakkabıları karşınızda…