Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Barbaros Şansal Moda Tasarımcısı

Barbaros Şansal

“ Barbaros Şansal kimdir? Barbaros Şansal'ın hayatı ve moda dünyasına kattıkları neler ve daha fazla detaylı bilgi... ”

Kendini “Terzi Yamağı” Olarak Tanımlayan Modacı Barbaros Şansal

Barbaros Şansal

10 Temmuz 1957 yılında Ankara’da doğan Barbaros Şansal zengin bir aileden gelmektedir. Babası mühendis Sungur Tekin Şansal olan Barbaros Şansal ’ın annesi ise o zamanın köklü ailelerinden Güner Eczacıbaşı’dır. Şansal’ın yapmış olduğu evliliğinden tek kızı bulunmaktadır. 1987 doğumlu olan kızı şu anda İsviçre’de doktordur.

Eğitim hayatında en çok lise yıllarında okul değiştiren Barbaros Şansal , 5 farklı lisede okumuştur. Daha sonra Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimine başlamış fakat ülkenin içinde bulunduğu siyasi durumlar nedeni ile eğitimini yarım bırakıp Londra’ya taşınmıştır. Yüksek öğrenimine burada devam etmeye başlamıştır ve Royal Academy’den mezun olmuştur. Hemen sonra İsviçre’de Temel Tasarım ve Renk Bilimi üzerine 2 yıl eğitim almıştır.

Eğitiminin son yıllarında kendi kendisine yetmeye karar veren Barbaros Şansal ihtiyaçlarını gidermek için çalışmıştır. Bir yandan tahta mandallardan sallanan sandalyeler ve seramik hediyelik eşyalar yapmıştır diğer yandan ‘‘Vakko’’ (armağan) , ‘‘Barış Küce Limon’’ (koleksiyon) gibi kurumların yaratıcı bölümlerinde bulunmuştur.

Yaratıcı fikirlere sahip olan Barbaros Şansal , Taksim’de Eski Sinematek Salonunda Türkiye’nin ilk Moda Eğitim Stüdyosunu kurmuştur.

Türkiye’ye döndüğünde Yıldırım Mayruk atölyelerinde çırak olarak işe başlayan Şansal 2000’li yıllarda ise Yıldırım Mayruk Moda Tasarımı Ltd. Şirketinin ortağı olmayı başarmıştır. Şirketin birçok alanında görev almıştır. (işletme, yönetim, ithalat-ihracat, basın ve hakla ilişkiler, uluslararası ilişkiler, strateji vs…)

Barbaros Şansal ustası Yıldırım Mayruk’a ‘terzi’ kelimesini kullandığı için kendisine ‘ terzi yamağı’  ifadesini kullanmaktadır. Aksidir ki arkadaşları tarafından ‘Barbi’ olarak seslenilmektedir.

Pembe Hayat LGBT Derneğine üyeliği bulunan Şansal’ın Bülent Ersoy ile  yaşadığı münakaşadan dolayı üyeliği iptal edilmiştir. Moda sektöründeki ününün yanı sıra LGBT ve savaş karşıtı kişiliğiyle de oldukça ses getirmiştir.

İngilizce, Almanca, Fransızca gibi birçok dilde kendisini geliştirmiştir.

Barbaros Şansal, Botanik, Kültür ve Sanat hayranlığını her zaman dile getirmiştir. Bu nedendir ki isminin bu alanlarda görülmesi mümkündür. ‘‘3. Sınıf Hamur Kağıda Matbaa Mürekkebi Hayatlar’’ isimli kitabı bulunmaktadır. Ayrıca Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera yazarlarının ‘‘Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey’’ adlı kitabının çeviriliğini üstlenmiştir. ‘‘Üç Kuruşluk Mahalle Dersleri’’ adlı tiyatroda rol almıştır. ‘‘2023’e Hikâyeler’’ adlı gösterinin isim babası olmuştur.

Birçok kanalda programlar yapmıştır. Skytürk’te ‘Çengelli İğne’, Habertürk’te ‘Toplu İğne’ ve‘‘Bugün Ne Giysem?’’ adlı yarışma programında görev aldı.

Barbaros-Sansal-Yildirim-Mayruk

Barbaros Şansal  Sarıyer’deki evinde Yıldırım Bey ile beraber ikamet etmektedir. Şu anda Marmara Üniversitesi ve Ankara Başkent Üniversitesi’nde ‘Moda Tarihi’ dersleri vermektedir. Halen Yıldırım Mayruk Moda Tasarımı Ldt. Şirketinin bazı alanlarındaki aktivitesini sürdürmektedir. Ayrıca Yıldırım Mayruk Moda Laboratuvarı’nda Türkiye’nin en önemli moda arşivini planlamaktadır.