Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Vücut Tipine Göre Etek Nasıl Seçilir?

Vücut Tipine Göre Etek Nasıl Seçilir?

“ Vücut tipine göre doğru eteği seçmek için dikkat etmeniz gereken püf noktalar nelerdir? ”

Kadınlar olarak etek giymeyi severiz ve açıkçası bizi "kadın" gibi gösteren en güzel parçalar da etekler ve elbiselerdir zaten. Peki doğru eteği nasıl seçmeliyiz? Hangi etek vücut tipimize uygun hangi etek bize uygun değil? İşte bütün bu soruları bu yazımızda cevaplıyoruz...

Ayrıntılara girmeden önce vücut tipleri hakkında detaylı bilgi isterseniz beden tipleri ve özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Genel olarak 5 farklı beden tipi vardır. Armut, elma, kum saati ve dikdörtgen vücut tipi. Şimdi sırayla vücut tiplerine göre etek modeli önerilerimizi yazalım.

1- Armut vücut tipine sahip olan bayanlar: Eğimli ve dar omuzlar, kıvrımlı ve geniş kalçalar, kalın kalça ve baldırlar, ince bel ve küçük ya da normal göğüslere sahip kişilerdir. 

=> Vurgulanması gereken nokta ince bel ve üst bölgedir. Kamufle edilmesi gereken nokta ise geniş kalça ve basenlerdir.

Armut vücut tipine sahip olan bayanlar için etek seçimi

Bu noktadan hareketle yapılması gereken ise beli vurgulayan ve kalçalarda genişleyen çan etekler ya da daha düz eteklerdir. Kalem etekler bu vücut tipi için uygundur.

Üstünüz dar ve ince olduğu için vücudunuzdaki bu orantısızlığı ortadan kaldırmak adına üst bölgenizi küçük detaylarla hareketlendirebilirsiniz. Fular takabilir, kolye takabilir ya da kolları biraz hareketli, göğüs bölgesi hareketli olan bluzları ya da üstleri tercih edebilirsiniz.

Eğer armut vücut tipine sahip bir kadınsanız ilgiyi basen bölgenize çekecek dar, kısa, yanları cepli ya da düğmeli modellerden kesinlikle uzak durmalısınız.

2- Elma vücut tipine sahip olan bayanlar: Geniş omuzlar, büyük göğüsler, kalın bel, düz kalçalar ve ince bacaklara sahip bayanlardır.

=> Vurgulanması gereken nokta düz ve ince bacaklardır. Kamufle edilmesi gereken nokta kalın beldir.

Elma vücut tipine sahip olan bayanlar için etek seçimi

Yüksek belli ve geniş kesimli etekler karın bölgenizi kamufle edecektir. Büzgülü, pileli, cepli ve bel kısmı detaylı eteklerden uzak durulması gerekiyor. Bel kısmının sade ve düz olması, eteğin fermuarlı olup bele tam oturması çok önemli bir ayrıntı. Elma vücut tipine sahip bir kadınsanız, şifon ya da ipekli kumaşlarla tasarlanmış uçuş uçuş etekler sizin için çok daha uygun olacaktır.

Patenci etekler ya da diğer adıyla evaze etekler bu vücut tipi için en uygun tercihtir.

3- Kum saati tipi vücut tipine sahip olan bayanlar: Simetrik,  düzgün omuz ve kalçalar, ince bel, düzgün ve biçimli bacaklar, normal ya da büyük göğüsler, geniş kalça ve basenlere sahip bu vücut tipi en ideal ve orantılı vücut tipidir.

=> Vurgulanması gereken nokta ince bel ve düzgün bacaklardır. 

Kum saati vücut tipine sahip olan bayanlar için etek seçimi

İdeal ve kıvrımlı bir vücut şekli olduğu için vücut hatlarını ortaya çıkaran bir etek seçmek doğru olacaktır. Beli vurgulayan ve kalçaların kıvrımını ortaya çıkan etek modelleri uygun olacaktır.

Kum saati vücut için en ideal etek kalem eteklerdir. İnce beli ve yuvarlak kalçaları vurgulayarak düz inen kısımda düzgün bacakları ortaya çıkaran bu etek modeli tam olarak kum saati vücudu olanlar içindir. Geniş etekler tercih ederseniz de beli ortaya çıkarmak için kemer kullanılabilir.

4- Dikdörtgen tipi vücut tipine sahip olan bayanlar: Simetrik kalça ve omuzlar, normal göğüsler, güzel ve düzgün bacak ve kollar, zayıf ve atletik görünüm, oyuntusuz bele sahip olan bayanlar. Kum saati kadar kadınsı ve kıvrımlı olmasa da ideal vücut tipi denebilir.

=> Vurgulanması gereken nokta bel ve düzgün bacaklardır. 

Dikdörtgen vücut tipine sahip olan bayanlar için etek seçimi

Bu vücut tipinizde bel oyuntusu çok belirgin değildir. Yapmanız gereken şey bel oyuntunuzu ortaya çıkaracak aksesuarlar kullanmak ve bele vurgu yapan etek modellerine yönelmektir.

Uzun boyluysanız kalın kemerler kullanarak bel oyuntularınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer kısa boyluysanız da ince kemerler kullanabilirsiniz.

Özellikle düşük bel etekler bu vücut tipine en uygun etekler arasında yer almaktadır.

5- Çilek vücut tipine sahip olan bayanlar: Geniş omuzlar, normal ya da kalın bel, dar ve düz kalçalara sahip bayanlardır. Armut vücut tipinin tersi bir vücut tipidir.

=> Vurgulanması gereken nokta bel ve düzgün bacaklardır. 

Çilek vücut tipine sahip olan bayanlar için etek seçimi

Çilek tipi vücutlar için evaze etekleri ve çan etekleri önerebiliriz. Beli ince gösterirken omuzlarla orantılı olması açısından kalçalarda genişleyen ve hacimlenen etekler sizi daha orantılı ve şık gösterecektir. Beli büzgülü ve aşağı indikçe genişleyen, cepli etekler güzel bir tercih olabilir.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın