Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Staj Görüşmesinde ve Staja Giderken Ne Giyilir?

Staj Görüşmesinde ve Staja Giderken Ne Giyilir?

“ İş görüşmesinde ne giyilmeli, staj görüşmesi kıyafet, staj görüşmesinde ne giyilir, staj kıyafetleri nelerdir, staj mülakatında ne giyilir, staja giderken nasıl giyinmeli ve iş görüşmesine giderken ne giyilmeli... daha fazlası ve resimli örnekler... ”

Staja Görüşmesinde Ne Giyilir?

İş görüşmelerinde ya da staja giderken nasıl ve ne giyeceğimize çoğu zaman karar veremeyiz. Evet bazı klasik kıyafetler örneğin siyah pantolon ve beyaz gömlek gibi kıyafetler durumu kurtarır ve görüşmeler için uygundur ancak biraz daha şık ve çarpıcı olmak istiyorsanız daha özenli görünmek gerekir. Çünkü dış görüntümüz böyle durumlarda kişiliğimizi de yansıtacağı için çok önemlidir.

Staj görüşmesine giderken sade ama şık olmak önemlidir. Ama bir öğrenci lise ve üniversite yıllarında biraz dağınık, salaş ve özensiz olabiliyor. Öğrenciyken daha çok rahat ve spor giyime meyilli oluyor gençler. Ütü gerektirmeyen, bol baskılı ve yazılı tişörtler, yırtık jeanler, spor etekler, şortlar…vs Ama artık staj noktasına geldiyseniz biraz ofis giyimi hakkında bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Genelde staj görüşmesi ve iş görüşmeleri yaz döneminde olur ve seçeceğiniz kıyafette yaz sezonuna uygun olmalıdır. İş görüşmeleri için kilit birkaç parça durumu kurtarır. Peki staj ya da iş görüşmesi için kilit parçalar nelerdir bir bakalım.

Öncelikle sigaret pantolonlar ve kalem eteklerle beyaz gömlekler gelir aklımıza. Buna ek olarak blazer ceketlerşık bluzlarstiletto ayakkabılarklasik ve zarif bir çanta da ikincil önemli kıyafet ve aksesuarlardır. Daha şık olmak isterseniz etek-ceket ve pantolon-ceket takımı da düşünebilirsiniz ancak lise ve üniversite öğrencilerinden staja başvuranların yaşı genelde 17-22 olduğundan bu tür takımlar yaşınız için fazla ciddi olabilir. Yine de tercih edebilirsiniz tabiki. Mesela bazı takımlar daha genç bir çizgiye sahiptir. Böyle bir takım bulursanız kaçırmayın derim ; )Şimdi hepsini tek tek inceleyim isterseniz.

Sigaret pantolonlar ya da klasik kumaş pantolonlar

Kalem etekler

Beyaz gömlekler ya da şık renkli bluzlar

staj-icin-gomlek-bluz-modelleri

Blazer ceketler ve tüvit ceketler

staj-icin-ceket-modelleri

Kalem elbiseler, desenli elbiseler ve pilili elbiseler

staj-icin-kalem-elbiseler staj-icin-desenli-elbiseler

Topuklu klasik ayakkabılar ve botlar

staj-icin-ayakkabistaj-icin-bot

Ofis için güzel ve şık çantalar

staj-icin-canta

 Staja Giderken Ne Giyilir?

İkinci aşamada da staja kabul edildikten sonra staja giderken ne giyilir ona göz atalım. Artık kabul edildiğinize göre biraz rahatlayabilirsiniz ama bu demek değil ki kafanıza göre takılın ve istediğinizi giyin : ) Sadece ilk görüşmedeki kadar kendinizi kasmanıza ve tedirgin olmanıza gerek yok.

staja-giderken-kis-elbiseleri

Staja yaz sezonunda başlamış olsa da kışın da staja gideceksiniz sonuçta. Dolayısıyla kışın da giyebileceğiniz staj kıyafetlerine göz atalım. Örneğin kısa hırkalar ve tüvit ceketlerle trençkotlar kış sezonu için önemli kilit parçalar olacaktır. Sonra tüvit etekler, çizmeler, kaşe kabanlar ve trikolar da işin içine girecektir. Staj görüşmesine giderken giyeceğiniz kıyafet ve aksesuarlara bu kış ürünlerini de katarsanız iş yaşamında kıyafet konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

staj-icin-pantolon-modelleri

Şimdi gelelim daha ince noktalara. Mesela kalem eteğin boyuna, ceketin kesimine, topuk boyunuza. İş ortamında olduğunuz için çok dikkat çekmeyecek ve rahat olabileceğiniz şekilde giyinmeniz çok önemli. Kıyafetleriniz çalışanların ve iş verenin de size olan saygısını artıracaktır çünkü.

  • Kalem eteklerinizin kısa olmaması,
  • Platform topuklara fazla yönelmemeniz ve topuk boyunda makul olmanız,
  • Bluzunuzun veya gömleğinizin dekolte olmaması,
  • Elbisenizin çok dar olup bedeninizi sarmaması,
  • Ceketlerinizin bedeninize güzel oturması ve büyük durmaması,
  • Uygun bir çanta modeli,
  • Kombininize uygun takılar (çok abartıya kaçmayın)
  • Kıyafetlerinizin ütülü ve temiz olması, leke olmaması,
  • Renklerin birbiriyle uyumlu olması gibi ayrıntılar sizi güzel ve şık gösterecektir. Bunları da unutmamakta fayda var 

En önemli kural yerine göre giyinmek ve doğru parçaları bir araya getirerek kendi bedeninize uygun seçimler yapabilmektir!

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın