Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Pin Up Giyim Tarzı – Pin Up Modası

Pin Up Giyim Tarzı – Pin Up Modası

“ Pin up giyim stili nedir, pin up kıyafetler, pin up kızı, pin up saç bandı, pin up saç modelleri, pin up tarzı ,ve pin up trend hakkında detaylı bilgiler, ünlülerden örnekler... ”

Pin Up Modası Nedir?

Pin -up terimi İngilizce ’ye 1941 yılında girmiş olmasına rağmen kökeni 1890lı yıllara kadar uzanıyor. Türkçe’deki birebir karşılığı iğnelemek ya da raptiyelemek olan pin up fotoğrafları çoğunlukla  takvimlerde kullanılıyordu ilk çıktığı dönemlerde.

Pin up giyim tarzı, moda dünyasında var olan en romantik ve en sevimli stillerden birisidir ve oldukça uzun bir süredir bilinmektedir. Bu tarz gizli bir cazibeyi, romantizmi ve seksapeliteyi ön plana esprili bir şekilde çıkaran bir tarz diyebiliriz

İlk pin up resimlerinde Marilyn Monroe, Betty Grable, Ingrid Bergman, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Greta Garbo, Rita Hayworth, Ava Gardner, Brigitte Bardot, Sophia Loren ve Elizabeth Taylor gibi güzelliğin ve dişiliğin sembolü olan, kendi dönemlerinin ünlü aktristleri ve ünlüleri yer alıyordu.

Audrey Hepburn

Ava Gardner

Brigitte Bardot

Elizabeth Taylor

Ingrid Bergman

Lana Turner

Marylin Monroe

Rita Hayworth

 

Pin-up, çekici ve güzel bir kadının nasıl olması gerektiğini anlatan kadın fotoğrafları olarak ortaya çıkmış güzel ve sempatik resimlerdir. Aynı zamanda bu tür fotoğrafların resmedilmiş çizimlerine, illüstrasyonlarına da zamanla  pin up resimleri denilmeye başlandı.

Pin up kızları ve fotoğrafları popüler olduğu için sonraları pop kültürü olarak kabul edilmiş ve mankenlere de Pin-up kızı ya da Pin-up modeli denmeye başlanmıştır. Pin-up kızları genellikle, mankenlerden ya da kadın oyunculardan seçilirdi.

Modern pin up tarzı; duygusallığınızı, kadınsı yönünüzü ve cazibenizi ortaya çıkarabileceğiniz ama aynı zamanda çekici görünebileceğiniz bir giyim tarzıdır.

Bu tarzın ikonlarından biri gerçekten muhteşem güzelliği ve kendine olan özgüveni ile Marylin Monroe’dur.  Rita Hayworth, Lana Turner, Ava Gardner, ve Betty Grable da bu tarzın en muhteşem simgeleri listesine dahil edilmiştir.

Günümüzde ise Scarlet Johanson, Katy Perry, Bar Rafaeli, Michelle Williams, Candice Swanepoel gibi ünlülerin de pin up resimleri var.

Bar Rafaeli

Candice Swanepoel

Scarlett Johansson

Katy Perry

Michelle Williams

Rihanna

Pin Up Tarzı Nasıl Oluşturulur?

Pin up tarzı oluşturmak için dikkat edilmesi gereken noktalar ve  detaylar şunlardır:

 • Sıkı oturan siluetler: Seçtiğiniz giysilerin kadın vücudundaki her cazip ayrıntıyı vurgulaması gerekir.
 • Korseler: Pin up tarzı ana kıyafetlerinden birisi beli ince ve bedeni kum saati gibi gösteren seksi korselerdir.
 • Dekolte: Pin up modasında mutlaka bir dekolte olmalıdır.Kısa şort veya kısa etek ya da göğüsleri güzel ve iri gösteren üstler vardır.

Renk paletine gelince akla ilk pembe, kırmızı, beyaz, sarı ve mavi tonları ile siyah gelmektedir. üzerinde dikkatinizi odaklanarak tüm pastel renkler parlak herhangi tonları almak için izin verir. Pin up tarzında ayrıca, hayvan baskıları, puantiyeli kıyafetlerle, çiçek baskılar ve hatta meyve baskıları oldukça popülerdir.

Modern Pin Up Modasının İp Uçları

 • Kabarık etek: Bu stil için oldukça önemli olan kalçanın genişletilmesi için birincil detay kabarık eteklerdir.
 • Elbise: Belin inceliğini vurgulayan elbise modelleri pin up için önemli bir ayrıntıdır.
 • Derin kesikli üstler ve bluzlar: İkinci bir dekolte üstlerle ortaya çıkarılabilir.
 • Ceket ve hırkalar: Çekiştirilmiş bir hırka ya da tek bir düğme ile bir ceket kadınsı bir duruşu vurgulamak için harika bir parça.
 • Kısa kıyafetler: Kısa etekler ve şortları çok görürüz pin up kızlarında.
 • Pantolon: Vintage ya da dar bir pantolon da pin up giyim tarzı için kullanılabilir.

Aksesuar da en az kıyafetler kadar önemlidir pin up giyim tarzında ve  temel modern pin up aksesuarları şunlardır:

 • Eldivenler: Deri, dantel, tül ya da saten eldivenler harika bir aksesuardır.
 • Ayakkabı: Yüksek topuklu, açık burunlu ayakkabı ve çizmeler pin up stilinin en çarpıcı ve gerekli aksesuarıdır denebilir.
 • Eşarp ve bandana: Küçük bir fular, modern pin up görüntüsünü vurgulayan kolay ve basit bir ayrıntı olabilir. Ayrıca yaz aylarında geniş kenarlı şapkalar da kulanılabilir.
 • Çorap: Jartiyerle ve seksi uzun çoraplar pin up tarzının en şehvetli ve önemli unsurlardan biridir.
 • Kemerler: Beli vurgulayan kıyafetler kadar kemerler de pin up tarzının dikkate değer bir akseuarıdır.
 • Çanta: Her stilde olduğu gibi pin up giyiminde de çantanın önemli bir yönü vardır. Retro detaylar ile tasarlanmış olabilir. Örneğin, baskılar ve parlak renkleri ile oval veya kare formlar tercih edebilir.
 • Güneş gözlüğü: Genelde büyük olan seçenekleri bu tarzın en önemli detaylardan birisidir.
 • Pin up saç modelleri: Kabarık dalgalı veya bukleli saçlar pin up tarzının en güzel ve sevimli ayrıntısı diyebiliriz.

 • Makyaj: Modern pin up makyajına gelince, o da uzun çekici kirpikler ve iri gözlerle kalın, parlak ve güzel dudaklar.

Şimdi pin up modası ve pin up çizimlerine göz atalım.

 

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın