Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Patchwork Nedir?

Patchwork Nedir?

“ Tekstil ürünlerinden bildiğimiz "patchwork" tekniğinin tarihi gelişimi, moda dünyasına yansımaları hakkında detaylar ve görseller... ”

Patchwork  Türkçe ismiyle kırkyama, eski zamanlarda yoksulluk nedeniyle, eskimiş parçaların birleştirilmesi ile kullanılmaya devam edilen kumaş parçaları, günümüzde her ülkenin kendi kültürüne göre yorumladığı bir el sanatı niteliğindeyken günümüzde bir moda akımına dönüşmüştür. Bu trend moda haricinde dekorasyon ürünleri içinde kullanılmaktadır. Yaka örtüleri, masa örtüleri, koltuk döşemeleri, çantalar...vs

patchwork kırkyama modası

60'lı yılları ve bohem tarzın bir parçası olan patchwork tarzını yakından inceleyelim. Bir araya geldiklerinde adeta bir sanat eseri niteliği taşıyan patchwork parçalar, günümüzün en önemli moda tasarımcılarına da ilham olmayı sürdürüyor.

İlk izlerine Orta Asya ve Mısır’da rastlanmış olan patchwork Anadolu’da bilinen ismiyle kırkyama sanatı, Selçuklular zamanına dayanmaktadır. Tüm ülkelerde farklı sentezlerle uygulanan kırkyama sanatı elbiselere, eteklere, pantolonlara, ceketlere, kabanlara, çanta ve çizmelere kadar birçok moda parçasına farklı bir hava katıyor ve bu geleneksel tekniği modanın bütün parçalarında modern bir tarzda görme imkanı sunuyor bizlere.

patchwork kırkyama modası

Bu trendin etkisini en çok hisseden jean tasarımlarında görmek mümkün. Kırkyama pantolon modelleri ile dinamik ve sportif bir zarafet elde edebilirsiniz.

Dikkat çekici ve renkli bir görünüm sunan yamalı kot tasarımları, etek, pantolon modellerinin yanı sıra elbise ve kot mont tasarımlarında da oldukça çok kullanılıyor. 

patchwork kırkyama modası

Kendi renkleri ile "ton sür ton" olarak tasarlanmış jean modelleri ise en çok üretilen kırkyama tarzı diyebiliriz. Şimdi kot kumaşlarından yapılan kıyafetlere göz atalım.

patchwork kırkyama modası

Elbiselerde kullanılan kumaşlar ise daha ince kumaşlardan ve zarif desenlerden oluşuyor. Özellikle bohem elbiseler için kırkyama tekniği çok kullanılmakta.

Kabanlarda kullanılan kumaşlar ise derilerden, süetlerden ya da daha kalın kış kumaşlarından tasarlanıyor.

patchwork kırkyama modası

Patchwork trendinin bot ve çizmelere yansımaları...

patchwork kırkyama modası

Patchwork trendindeki çanta modelleri...

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın