Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Moda Terimleri: "Fad" "Trend" "Klasik"

Moda Terimleri: "Fad" "Trend" "Klasik"

“ Sürekli eklenen moda terimlerine bir tane daha ekliyoruz. Fad moda nedir? Fad; anlamı ve moda sektöründeki anlamı... ”

Fad İngilizce bir kelime olup moda sektörü için geçerli olan anlamları şu şekilde tanımlanabilir;

  • Toplumca merak, heves, aşırı bir hevesle üstüne düşülen geçici eğlence veya alışkanlık. faddish (s). geçici heves gibi. faddist (i). geçici hevesleri olan kimse. 

  • Kısa bir süre için büyük bir coşku ile alınan bir moda; çılgınlık.

  • Moda sektöründe kısa süren, birkaç sezonluk ürün ve servisler 'fad' yani heves olarak adlandırılıyor.

 

  • Bir heves, eğilim veya çılgınlık, bir grup insanın sonlu bir süre için heyecanla bir dürtü takip ettiği bir kültür, nesil veya sosyal grupta gelişen herhangi bir kolektif davranış biçimidir.

Şimdi de gelelim fad - trend - klasik terimleri arasındaki farklara...

1) FAD: En kolay tanımı "kısa ömürlü" dür. Tipik olarak, toplam bir mevsim sürer, ancak bir aydan az sürebilirler. Yenilik odaklı moda seçimleridir. Genellikle göründüğü kadar çabuk kaybolur. Bir fad'i hatırlamanın en kolay yolu basit bir itirazdan geçmektir: fadler kaybolur. Her ne kadar fad moda parçaları ile uğraşmak eğlenceli olsa da, genellikle büyük miktarda para veya zaman yatırmaya değmezler.

2) TREND: Trendlerin fad modasından çok daha uzun bir ömrü vardır.Yıllar hatta on yıllar boyunca moda olmaya devam edebilirler. Bir eğilim ve bir fad arasındaki temel fark, trendlerin piyasada uzun vadeli etkileme potansiyeline sahip olmasıdır.

Trendleri izlemek  zor olabilir, ancak bir parçanın klasik mi yoksa trend mi olduğunu düşünürken en iyi kural kendinize sormaktır: “Bunu beş yıl içinde yine de sevecek miyim?” Eğer cevap bir “Evet” ise, o zaman eser ya klasik ya da güncellenebilen bir klasik parçadır.

3) KLASİK: Klasik parçaları görmezden gelmek zordur ve hatta neredeyse imkansızdır. Klasik parçaları çevreleyen yadsınamaz bir zamansız hava var. Mücevher söz konusu olduğunda, klasik parçalar elmas, renkli değerli taşlar ve incilerdir. Klasik mücevher parçaları, nesiller boyunca aktarılacak ve genellikle yadigar parçaları olacak öğelerdir. Klasik takılar, zamana dayanabilen ve yaş, on yıl veya mevcut modaya rağmen neredeyse herkes üzerinde gurur duyan parçalardır. Klasikler sonsuza dek "zamansıız moda" olarak moda dünyasında her zaman en köşede yerini alacaktır.

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın