Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Mod Modası Nedir?

Mod Modası Nedir?

“ Mod modası 1960lar döneminde ortaya çıkan bir moda terimi olmakla birlikte... ”

1960'lar ve Mod Modası

Mod bir moda terimi olarak ve modern kullanım için minimalist anlamına gelen modern moddan türemişti.

 'Mod'lar için en can alıcı nokta, iyi giyinmek, iyi müzik dinlemek ve ayrıcalıklı kılınmaktır. Yüz kişilik gruplar halinde Scooter'larıyla gezen tiplerdi. Mod modası yenilikçi, yaratıcı, cesur ve küstahtı. 60'lı yılların modası Londra, İngiltere'ye aitti. İngilizler stili belirledi ve bütün dünya onu takip etti.

1960'lar "her şeye" ilişkin bir tutum başlattı ve günün değişen siyasetini yansıtıyordu. "Kendi işini yap" düşüncesi giysilere de uygulandı. Bir Mod, giysilerini mümkün olduğunca kendi parasıyla ve tamamen kendi seçimi olarak alır. Böylece, bu davranış ve giyim tarzı kendi gözlerinde daha bir anlam kazanıyordu.

Mod'lar, neyi sevdikleri konusunda belki çok net değillerdir, ama neyi sevmediklerini iyi bilirler. 

Moda devrimi, gençliğe yönelikti ve gençlerin modası sokaklardaydı ve eski çizgi couture moda daha çok evlerde görülmekteydi.

Butik giyim mağazası 1960'larda en çok tercih edilen yerlerdi. Eğlenceliydi ve gençler orada alışveriş yaparken daha rahat hissettiler. Mod'lar bir de otantik bir görünüş sunmak isterler. Bunun için de kullanılmış elbise dükkanlarının da müşterisidirler.

Mod özellikle kendini siyah beyaz çizgilerde ifade ediyordu. Adeta çubuk gibi kullanılan çizgiler kıyafetlerde yatay, dikey, ya da çapraz olabilirdi.

Elbiseler slim cut olarak dizayn ediliyordu ve bu elbiselere yarım topuk stilettolarla, bağcıklı küt topuklu ayakkabılar eşlik ediyordu.

60’lı yıllar boyunca etek boyları kısaldıkça mod stilinde de etek boyları kısaldı.  Kısa ceketler ve ona eşlik eden kalem etekler, kayık yaka düz inen elbiseler, bob kesimi saçlar ve kalıplı çantalarla İngiliz gençliği kendisi için “kaliteli bir şıklık” yaratmaya başlamıştı bile.

Renkler moda dünyasında büyük rol oynamıştır. 1950'lerin modalarının sönük ve pastel paleti, geometrik desenlerde sıklıkla sergilenen parlak, koyu renge dönüşmüştür.

Siyah ve beyazın zıtlığını tam anlamıyla yansıtan mod tıpkı Yin-Yang gibi zıtların birliğini de simgeliyor. Hem oldukça cesur, hem de feminen bir akım olan mod şifon gömleklerden, pantolonlara, ceketlerden, elbiselere kadar geniş bir alana sahip.

Mod moda sadece siyah ve beyazın eşsiz uyumu değil. Beyaz, sarı, beyaz pembe ve beyaz mavi kombinasyonlarda hem çizgili, hem de damalı olarakta karşımıza çıkmakta.

Elbiselerde diz üstü boy ve damalı modeller revaçta. Dama desenine uygun olması için kare cepler de kullanılmıştır.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın