Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Marjinal Giyim Tarzı Nedir?

Marjinal Giyim Tarzı Nedir?

“ Nasıl marjinal olunur, marjinal olmak için yapılması gerekenler, nasıl marjinal giyinilir, marjinal olmanın yolları, marjinal insan nasıl olur, marjinal tarz nedir... ”

Sözlük anlamı olarak karşımıza iki farklı anlam çıkmakla beraber günlük hayatımızda daha çok yaşam ve giyim biçimini ifade eden "marjinal" kelimesi hakkında detay verelim.
1- İlk anlamı terimsel bir anlamdır. Birimleri matematik anlamda değişken olabilen anlamına gelmektedir.
2- İkinci ve daha yaygın bilinen anlamı ise toplumda görüş ve yaşayış biçimiyle uçlarda bulunan, çizgi dışı, aykırı kişileri ifade etmektedir.

Marjinal Giyim Tarzı

Şimdi gelelim moda dünyasındaki anlamına ve detaylara. Birçok farklı kaynaktan okuduklarıma ve görsellerden gözlemlediklerime göre "marjinal olmak" "marjinal giyinmek" genel olarak şu noktalar üzerinde toplanmakta:

Marjinal Giyim Tarzı
- Dikkat çekici giyinmek, 
- İlginç saç renkleri ve modelleri yapmak, 

Marjinal Giyim Modası
- Abartılı, bazen parlak takılar takmak, 
- Farklı makyaj stilleri yapmak

Marjinal saç ve makyaj stili
- Görünür yerlere dikkat çekici dövmeler yaptırmak
ve buna benzer kendilerini toplum içinde farklı bir noktada gösterecek şekilde davranmak, konuşmak ve giyinmek diyebiliriz. Kalıpların dışında çizgiler görmek, en iddialı renkler ve en uç kesimler marjinal diyebileceğimiz insanlar için sıradan şeyler diyebiliriz.

Daha sorgulayıcı, düşünen, daha radikal, doğuştan farklı ve kesinlikle daha yaratıcı diyebileceğimiz gerçek marjinal insanlar da var elbette. Ancak bu insanlar oldukça azınlıkta diyebiliriz. Ve çoğu da sanatçı ruhlu insanlardan oluşmaktadır. Bunların haricindeki grup ise daha çok 15-30 yaş aralığında genelleyebileceğimiz ve kendini bulma, kendini farklı olarak topluma kabul ettirme çabasında olan, biraz da özentilikten doğan bir marjinallik diyebileceğimiz bir grubu oluşturmaktadır (bu araştırmalarıma göre benim yorumladığım bir sonuç elbette.)

Şimdi ünlülerden birkaç örnek verelim. Marjinal olarak gösterebileceğimiz başlıca ünlüler Lady Gaga, Rihanna, Jennifer Lopez, Hande Yener, Yonca Evcimik...vs denebilir. Kendilerine has bir farklılıkları var her birinin. Örnekler çoğaltılabilir tabiki.

Marjinal Giyim Tarzı

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın