Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Küçük Siyah Elbise ve Coco Chanel

Küçük Siyah Elbise ve Coco Chanel

“ Küçük Siyah Elbise olarak ünlenen bu tarz 1950’lerde bir filmle tüm dünyaya yayıldı. Tiffanny’de Kahvaltı. ”

Şimdi zamansız bir modanın en klasik parçasından biri olan "küçük siyah elbise" (little black dress) den bahsetmek istiyorum. Siyah kokteyl elbisesinin çağdaş versiyonu ilk olarak 1920'lerde Coco Chanel adlı Parisli tasarımcı sayesinde moda olmuştur.

Savaş yıllarında kadınların en çok giydiği kıyafetleri tabi ki siyah yas kıyafetiydi. Herhangi bir süsü olmayan, hüznü, kayıpları ve melankoliyi simgeleyen siyah elbiselerinden hemen vazgeçemeyen kadınlar 1920’lerde yine bir kadın olan Coco Chanel’in dikkatini çekmişti. Avrupa’yı kasıp kavuran 1. Dünya savaşı yıllarının ardından Coco Chanel kadınların bu mütevazi yas elbisesini bir zarafet simgesine dönüştürmeyi başarmıştır.

 

1926'da Vogue dergisi basit siyah bir elbise çizimi yayınladı. Uzun dar kolları vardı ve bir dizi inci ile detaylandırılmıştı. Vogue ona "Chanel’in Fordu" adını verdi. Diğer bir deyişle, tüm sınıflardaki kadınlar için basit ve erişilebilir klasik bir elbise tasarımıydı.

Vogue ayrıca bunun “tüm Chanel kadınları için bir tür üniforma haline geleceğini” söyledi, “Siyah rengini kullandım; bugün hala güçlü bir renk, çünkü siyah etraftaki her şeyi siliyor. ”

Elbiseyi yaratmak için zamanlaması elbette mükemmeldi. Elbise, basit ve uygun fiyatlıydı ve  Büyük Buhran döneminde piyasaya sürüldü. Daha sonra savaş sırasında tekstil ve kumaşlar rasyonel hale getirildi ve basit siyah elbise, çok para vermeden de zarif olunabileceği için tercih edilen bir kıyafet olarak zamanla klasikleşerek günümüzde de "zamansız moda" kapsamına girmeyi başardı.. 

 "Küçük siyah elbise" olarak ünlenen bu tarz 1950’lerde de bir filmle tüm dünyaya yayıldı. Başrolünde Audrey Hepburn'ün oynadığı "Tiffanny’de Kahvaltı" filmi. Aslında o filmle birlikte moda 1950’lerde yeniden parladı da diyebiliriz.

Bugün hemen her kadının dolabında bir "küçük siyah elbise" varsa bunun sebebi bu tarz elbiselerin kullanışlılığı kadar zamanında yarattığı rüzgarın da hala etkisinin devam etmesidir.

Günümüzde ise siyah elbiseyi farklı çizgilerde ve tarzlarda her koleksiyonda görmek mümkün. İşte günümüz modasından birkaç  "küçük siyah elbise" modeli..

 küçük siyah elbise/little black dress

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın