Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Kimono Nedir?

Kimono Nedir?

“ kimono nun sözlük anlamı nedir, kimononun anlamı nedir, kimono ne demek, kimononun japoncadaki anlamı, kimononun kelime anlamı, kimono kombinleri hakkında detaylı bilgiler... ”

Kimono, sözlük anlamıyla Japonya’da hem kadınların hem de erkeklerin giydiği, önden çapraz olarak kavuşan, geniş bir kemerle tutturulan, bol, uzun etekli ve uzun kollu, Japonların ulusal giysisi olarak geçmektedir.

Kimono kiru ve mono, (birebir çevirisi "giyilen şey") Japonya'nın geleneksel giysisidir. Ki (giymek) ve mono (şey) sözcüklerinden türetilmiştir.Japoncada aslen tüm kıyafetler için kullanılan kimono sözcüğü, sonradan hem kadınlar hem de erkekler tarafından giyilen uzun giysiyi tanımlamak için kullanılmaya başlamıştır.

Kimono T şeklinde, ayak bileğine kadar uzanan düz hatlı, yakalı ve uzun kollu bir giysidir. Kollar özellikle bileklerde çok geniştir, genişliği yaklaşık olarak yarım metreye kadar varır. Geleneksel olarak, özel günlerde evlenmemiş kadınlar hemen hemen yere kadar uzanan çok geniş kollu kimonolar giyer. Giysi gövde etrafına sarılır ve her zaman sol taraf sağın üstüne gelir. Obi adı verilen geniş bir kuşak ile arkadan bağlanır. Kimonolar genellikle geta veya zori adı verilen geleneksel tahta sandallar ve tabi adı verilen çoraplarla giyilir. Kimononun içine, nagajuban denilen daha kısa bir kimono içlik olarak giyilir.

Osmanlılardaki kaftana benzer. Kimono, dikişi arkaya gelen iki kumaş parçasından ibarettir. Kolları oldukça geniştir. Bele, obi adı verilen kuşak sarılır ve kimono böylece sıkıştırılır. Eskisi gibi Japonya’da kullanılmıyorsa da Avrupa’da moda ceryanlarına tesir ettiği görülmektedir.

Kimono 5. yy.dan itibaren Çin ile Japonya arasında başlayan yoğun kültürel ilişkiler sırasında Çin hanfusundan etkilenme yoluyla ortaya çıkmıştır. Kimono, kosode adı verilen ve iç çamaşırı niyetine kullanılan giysiden türemiştir. Modern kimono Japonya'nın Heian döneminde (794–1192) günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır. O dönemden beri hem erkek hem de kadın kimonosunun temel biçimi değişikliğe uğramadan kalmıştır. (kaynak:wikipedia)

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın