Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

İlk Supermodel Gia Carangi

İlk Supermodel Gia Carangi

“ Dünyanın ilk süper modellerinden biri, bir ikon ve duru bir güzellik... Gia Marie Carangi ”

29 Ocak 1960 doğumlu Gia Marie Carangi Amerikalı model 18 Kasım 1986 yılında vefat etmiştir.

Babası İtalyan, annesi Galler-İrlanda kökenli olmak üzere Amerikalıydı. Carangi her ne kadar ilk süper model olarak kabul edilse de bu unvan başkaları için de kullanılmıştır: Janice Dickinson, Dorian Leigh ve Cindy Crawford.

Koyu bir David Bowie hayranı olduğu bilinen Gia, dönemin “Bowie Kids” akımına sıkı sıkıya bağlanır. Marihuana, uyarıcı haplar ve alkol Gia’nın hayatının büyük bir bölümünü kapsar. Değişen yüz hatları ve belirginleşen güzelliği sonucunda ailesi Gia’yı modellik yapması için ikna eder ve böyece Gia için yeni bir dönem başlar.

O dünyanın ilk süper modellerinden biri, bir ikon ve duru bir güzelliktir. Bütün ajansların ve ünlü dergilerin çalışmak için sırada beklediği Carangi, Vogue, Nisan 1, 1979; Vogue Paris, Nisan 1979; Amerikan Vogue, Ağustos 1980; Vogue Paris, Ağustos 1980; İtalyan Vogue, Ocak 1981; ve Cosmopolitan'ın 1979 ve 1982 yılları arasında birçok dergisinin kapağında görülmüştür.

Gia Carangi Vogue kapağında

Gia Carangi Cosmopolitan kapağında

Lezbiyendir fakat yakın bir erkek arkadaşıyla biseksüelliği de deneyimlemiştir. Eroin kullanmaya başladıktan sonra, Gia'nın modellik kariyeri hızla düşmeye başladı, daha sonra sağlığını yitirmeye başlamıştır..

Ölüm nedenini birçok insan bilmiyordu, moda dünyasından yalnızca birkaç kişi biliyordu. Carangi, AIDS'ten ölen ilk kadın ünlü olarak biliniyor. 1998 yılında Angelina Jolie'nin başrolde yer aldığı, HBO tarafından Gia'nın hayatını anlatan biyografik bir film çekildi. Stephen Fried onun yaşamına dayanan, 1993 yılında yayınlanan, Thing of Beauty adlı bir kitap yazdı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın