Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Hippi Modası ve Hippi Giyim Tarzı

Hippi Modası ve Hippi Giyim Tarzı

“ Çiçek çocuklar kimlerdir, giyim stilleri isimleri neler, giyim ve moda akımları , hippi giyim tarzı nedir, hippi kıyafetleri, hippi modası nedir, hippi tarzı kıyafetler hakkında detaylı bilgi ve görseller... ”

Hippi modası “çiçek çocuklar” olarak bildiğimiz 60lı yılların gençleri tarafından yaratılan bir moda akımıdır. Günümüzde de varlığını hala sürdüren hippi akımının temelleri özgürlük, sevgi ve doğa üzerine kurulmuştur.

Renklere, doğallığa ve sadece kendi isteklerine göre yaşayan, kendilerine sınır koymayan, var olan bütün politik görüşleri ve sınırlamaları reddeden, komün hayatını savunan özgürlükçü olan bu hareketin başlangıç noktası 1950li yıllar ve sonrasıdır.

16 Ocak gününde San Francisco Golden Gate Park’ta “A Gathering of The Tribes” başlıklı “Summer of Love Human Be-In”i düzenleyen Michael Bowen bu akımı başlatan bir kahraman olarak ilan ediliyor.

Bir grup genç mevcut sistemin özgürlüklerini kısıtladığını fark etmiş ve başta New York ve San Fransisko bölgelerinde bir araya gelerek yeni bir akımın temellerini atmışlardır. İstediklerini gibi giyindiler, istedikleri müziği dinlediler ve doğa ile iç içe yaşamaya başladılar. Eğlendiler, savaşa karşı oldular, anı yaşadılar, cinsel devrimlerini gerçekleştirip özgür yaşamaya çalıştılar ve bir süre sonra hippi akımı dünya genelinde gençleri etkilemeye yada diğer deyişle gençlere farklı bir farkındalık kazandırarak özgürleştirmeye başladı.Hippi moda akımı modern dönemlerin en güçlü ve radikal akımlarından birisi olarak moda tarihinde de yeri almıştır.

Hippi akımını benimseyen gençlerin çiçek çocuklar olarak adlandırılmaları ise John Phillips’in “San Francisco” şarkısında söylediği  “San Franciscoya gidiyorsan saçına çiçek takmalısın” sözleri olmuştur. Böylece hippi akımı etkisinde kalan gençlere “çiçek çocuklar” olarak adlandırılmıştır.

Hippi akımı etkisinde kalan gençler yaşam şekilleri ve felsefelerinden dolayı ucuz ve salaş bir giyim tarzı oluşturdular. Sahip oldukları kıyafetleri bir araya getirerek ya da ikinci el kıyafetler giyerek kendi tarzlarını yarattılar. Böyle moda tarihinde de önemli bir moda akımını başlatmış oldular. Günümüzde bu akıma hippi modası diyoruz.

 

Hippi Modası Nasıl Yaratılır?

Yırtık kotlar, denim kısa şortlar, uzun desenli bol elbiseler, dantelli elbiseler, fırfırlı etekler ve elbiseler, desenli tayt ve pantolonlar, batik elbiseler, batik bluzlar, örgü kıyafetler, sandaletler, çiçekler, şile bezi bluzlar, fırfırlı etekler, işlemeli kıyafetler, streç üstler, kolyeler, halhallar, geniş şapkalar, büyük güneş gözlükleri, saç bantları, süet ve püsküllü kıyafet, ayakkabı ve çantalar, büyük şapkalar, kovboy çizmeleri, Kızılderili tarz kıyafetler ve etnik desenli kıyafetler ve barış sembolünün kullanıldığı aksesuar ve takılar hippi modası için anahtar ürünler diyebiliriz.

Hippi modasını benimseyenler rengarenk giyinirler, uzun dağınık saçları olur, çok takı kullanırlar, makyaj yapmazlar, tasasız ve moda konusunda da çabasızdırlar, rahat ve özgür bir havaya sahiptirler. Doğal yaşamı benimsedikleri ve dünyaya, insana ve hayvanlara önem verdikleri için de genelde vejeteryandırlar. Günümüzde hippi modası etkisinde olanlara “cool” kavramını kullanıyoruz.

Ünlülerden hippi modasını benimseyenler ise Jane Birkin, Elle Macpherson gibi eski dönemlerin önemli modelleri ve son yıllarda ise Kate Moss, Sienna Miler, Mary Kate Olsen, Nichole Richie, Alessandra Ambrossio diyebiliriz.

Moda tarihi açısından bakıldığında en özgür ve en özgün moda akımıdır hippi moda akımı. Tamamen doğaçlama bir tarzdır, özentisizdir ve salaş bir tarzdır hippi modası.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın