Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Hangi Yaka Modeline Hangi Kolye Takılır?

Hangi Yaka Modeline Hangi Kolye Takılır?

“ Hangi yaka modeliyle en uygun hangi kolyeyi kombinlemeliyiz? Her yakaya uygun kolyeler var mı? ”

Bu yazımızda farklı yakalara sahip kıyafetlerimizle nasıl kolyeler takmamızın daha uygun ve şık olunacağına değineceğiz. Tabi öncesinde farklı yakaların çeşitlerine göz atmakta fayda var.

Hangi yakaya hangi kolye takılır?

1- Gömlek Yaka (Collared Shirt Neck) :  İki farklı şekilde kolye kullanabileceğiniz bir yaka tipidir. Yakası açık olarak gömleğinizin içine kısa ve orta boy kolyeler ya da yakası tamamen kapalı şekilde yakanın üstüne takılan kalın, boncuk ve taşlı kolye modelleri takabilirsiniz. 

2- Kalp (Sütyen) Yaka (Sweetheart Neck) : Genelde abiye kıyafetlerin yakaları bu şekilde yapılmaktadır. Dolayısıyla kısa, hareketli, kalın ve özellikle boncuklu ve taşlı gösterişli kolyeleri bu yaka ile kullandığınızda oldukça şık bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Hangi yakaya hangi kolye takılır?

3- Hakim Yaka (Crew Neck) : Kapalı bir yaka modelidir ve kısa, volümlü, kalın ve şık kolyeler ile güzel ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

4- V Yaka (V Neck): Açık bir yaka tipidir. Dolayısıyla da kullanımı son derece kolaydır ve çeşitli tarzlarda kombinler yapmak için uygundur. Her model kolyeyi bu yaka tipiyle kullanabilirsiniz. İnce, kalın, gösterişli, hacimli, boncuklu...vs Önemli olan gündelik ya da abiye olup olmamasına bağlıdır seçeceğiniz kolye tipi.

Hangi yakaya hangi kolye takılır?

5- Kayık Yaka (Boat Neck): Kapalı bir yaka modelidir. Kısa ve şık kolye modelleri ile kullanımı uygun olmakla birlikte doğru seçilmiş uzun bir kolye ile de kullanabilirsiniz.

6- Açık Yaka (Scoop Neck): Açık yakalar her zaman kullanım kolaylığı sağlar ve her tür kolye için uygundur.

Hangi yakaya hangi kolye takılır?

7- Straplez Yaka (Strapless Neck): Özellikle abiye kıyafetlerde çok kullanılan bir yaka modeli olup kısa, volümlü, kalın ve özellikle boncuklu ve taşlı gösterişli kolye modelleri kullanabilirsiniz. Günlük tarzda spor straplez kıyafetlerinizle de uzun kolye modellerini ya da doğal taşlarla ya da boncuklu kolyeleri de kullanabilirsiniz. Ya da tasma kolyeler de tercih edilebilir.

8- Degaje Yaka (Cowl Neck): Detaylı ve yoğun bir yaka modeli olduğu için daha ince ve zarif kolyeleri kullanmak uygun olur. Kısa ve yaka içinde kalan modellere öncelik verilebilir. 

.........

Balıkçı Yaka (Turtle Neck): Bu yaka modeli en iyi uzun kolyeler çok şık durmaktadır. Örneğin inci kolyeler, taşlı ya da kalın zincirli kolyeler.

Balıkçıyaka kazak ile kolye kombini

Asimetrik Yaka (Asymmetric Neck): Yaka şekli kısmen kapalı olduğu için zor bir yaka modelidir. Ayrıca asimetrik oluşu da işleri biraz riskli hale getirmekte. Kolye yerine güzel gösterişli bir küpe kullanmanız daha yerinde bir seçim olabilir. Ama mutlaka kolye seçecekseniz tek tarafı ince diğer tarafı yoğun olan tarzdaki kolyeler ya da tamamen ince zincir kolyeler tercih edilebilir.

Asimetrik yaka ile kolye kombinleri

Kare Yaka (Square Neck): Açık denebilecek bir yaka tipidir. Kısa ve orta boy kolyeler ile çok şık olabilirsiniz. Eğer kare kısmı aşağıda kalıyorsa hacimli ve yoğun kolyeler de tercih edilebilir.

Kare yaka ile kolye kombini

Oyuk Kollu Yaka (Halter Neck) : Bu model V şeklinde daralan bir yaka görünümde olduğu için. O yüzden eğer bir kolye takılacak ise ince, zarif ve aşağı doğru daralan bir model olmalı. Veya hiç kolye kullanmamak da iyi bir alternatif olabilir. Küpe, yüzük veya bilezik ile şıklığınız tamamlayabilirsiniz.

Halter yaka le kolye kombini

Askılı Yaka (Cami Neck): Açık bir yaka modeli olduğu için kullanımı oldukça rahattır. Her model kolye ile rahatça kullanabilirsiniz. Uzun, kısa, orta boy, kalın, ince, metal, boncuklu vs… Özellikle üst üste takılan uzunlu kısalı kolye kombinleri ile çok şık olabilirsiniz.

Askılı yaka ile kolye kombini

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın